On solvability of nonlinear coupled wave systems arising in DNA dynamics
DNA dinamiğinde ortaya çikan nonlineer bağli dalga denklem sistemlerinin çözülebilirliği üzerine
  1. Tez No: 675933
  2. Yazar: MELTEM UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezde, bağlı sinüs-Gordon denklem sistemi için sonlu farklar sisteminin zayıf çözümünün varlığı ve tekliği ele alınmıştır. Bu sistemin tek türlü zayıf çözülebilirliğini kanıtlamak için birinci mertebeden koşulsuz kararlı fark şemasına, enerji metodu olarak da bilinen varyasyonel yöntem uygulanmıştır. Ayrıca yeni bir hibrit nümerik metod geliştirilerek ikili sinüs-Gordon denklem sistemi için başlangıç sınır değer probleminin yaklaşık çözümü elde edilmiştir. Teorik bulguları destekleyen çeşitli test problemleri ele alınarak hata analizleriyle birlikte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigate the existence and uniqueness of weak solutions for the system of finite difference schemes for the coupled sine-Gordon equations. The novel first order of accuracy unconditionally stable difference scheme is considered. The variational method, which is also known as the energy method is employed to prove the unique weak solvability. We also present a novel unified approach for the numerical solution of the system by combining the difference scheme with a convenient adaptation of fixed point theory. Several test problems are considered and results of the numerical experiments are provided with error analysis in order to verify the accuracy of the proposed numerical method.