Yaşlıların fiziksel uygunluk seviyelerinin belirlenmesi (Düzce ili örneği)
Determining the physical fitness levels of the elderly (The case of Düzce province)
- Tez No: 675932
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ TOPSAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmamızın amacı Düzce ilinde yaşayan 60 yaş ve üzeri yaşlıların fiziksel uygunluklarını belirlemektir. Çalışmamıza Düzce ilinde yaşayan, yaşları 60 ve üzeri olan 56 kadın ve 60 erkek gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar 60-64,65-69,70-74 ve 75 üzeri yaş grubu olarak gruplandırılmıştır. Katılımcıların vücut kompozisyonlarını belirlemek için boy, kilo ve Beden Kitle İndeksi, fiziksel uygunluklarını belirlemek için ise Senior Fitnes Test protokolü kullanılmıştır. Kuvvet parametresini değerlendirmek için sandalye otur-kalk ve ağırlık kaldırma testi, esneklik parametresini değerlendirmek için; sırt kaşıma ve sandalye otur-uzan testi, denge ve çeviklik parametresini değerlendirmek için ise sekiz adım yürüme testi kullanılmıştır. İstatistiksel değerlendirme için istatistik paket programından yararlanılmıştır. Grup içi ve aynı yaş grubundaki, farklı cinsiyetler arasındaki farklılıkları tespit etmek için“One Way Anova”da“Tukey”testi erkek ve kadınların birbirleriyle karşılaştırılmasında ise“ İndependent Sample T Testi”kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar 0.05 ve 0.01 anlamlılık düzeyinde incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda yaşla birlikte erkek ve kadınlarda bazı fiziksel parametrelerde düşüş olduğu tespit edilmiştir. Yurt içinde yapılmış benzer çalışma sonuçları incelendiğinde kuvvet testlerindeki elde edilen skorlarının ideal olduğu denge- çeviklik testi ve esneklik testlerinde katılımcılarımızın elde ettiği skorların geride olduğu tespit edilmiştir . SFT norm tablolarına göre esneklik, denge-çeviklik ve alt ekstiremite kuvvet testi sonuçlarının düşük olduğu fakat üst ekstiremite kuvvet testinin ideal olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the physical fitness of the elderly people aged 60 and over living in Düzce. 56 females and 60 males, aged 60 and over, living in the province of Düzce, voluntarily participated in our study. Participants are grouped as 60-64,65-69,70-74 and over 75 age groups. Height, weight and Body Mass Index were used to determine the body composition of the participants, and the Senior Fitness Test protocol was used to determine their physical fitness. In this protocol, to evaluate the strength parameter chair stand and arm curl test, to evaluate the flexibility parameter; back scratch and chair sit and reach test and eight foot up and go to evaluate balance and agility parameters were used. Statistics package program was used for statistical evaluation. The“Tukey”test in“One Way Anova”was used to determine the differences between different genders within the group and in the same age group, and the“Independent Sample T Test”was used to compare men and women with each other. The obtained results were analyzed at 0.05 and 0.01 significance levels. As a result of the analysis, it was determined that some physical parameters decrease in men and women with age. Similar studies conducted in Turkey are examined, it has been determined that the scores obtained in the strength tests are ideal, and the scores obtained by our participants in the balance agility test and flexibility tests are behind. According to the SFT norm tables, it was determined that the results of flexibility, balance-agility and lower extremity strength tests were low, but the upper extremity strength test was ideal.