Sezaryenle doğan yenidoğanlara anne ile buluşma öncesi areolar koku koklatılmasının yenidoğanın emme başarısına etkisi
The effect of sniffing areolar odor before meeting with mother on breastfeeding success in newborn by cesarean
- Tez No: 675960
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RESMİYE ÖZDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışma, sezaryenle doğan yenidoğanlara anne ile buluşma öncesi areolar koku koklatılmasının yenidoğanın emme başarısına etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirildi. Yöntem: Randomize kontrollü deneysel tasarımdaki çalışma Ekim 2019-Şubat 2020 tarihleri arasında Kocaeli Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yürütüldü. Araştırma, etik kurul izni ve yazılı kurum izni alındıktan sonra gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini Kadın Hastalıkları ve Doğum birimine elektif sezaryen için başvuran gebeler oluşturdu. Araştırmanın örneklemini, araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 100 annenin yenidoğanı oluşturdu. Örneklemi oluşturan yenidoğanlar deney ve kontrol grubuna randomize edildi. Deney grubunda yer alan yenidoğanlara, sezaryen sonrası anneleri ile buluşunca kadar geçen sürede, annelerinden alınan meme areolası kokusu bulunan meme pedleri koklatıldı. Kontrol grubuna rutin girişimler uygulandı ve herhangi bir koku koklatılmadı. Araştırma verileri, katılımcıların tanıtıcı özellikleri sorgulayan form, dijital ses seviye ölçer, bambu göğüs pedi ve LATCH Emzirme Tanılama Ölçeği ile elde edildi. Verilerin analizinde SPSS® 21 paket programından yararlanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde normal dağılım gösteren değişkenlerde iki bağımsız grup karşılaştırılmasında Student t testi, normal dağılım göstermeyen değişkenlerde ise, Mann Whitney U testi, kategorik değişkenlerde Fisher Exact testi ve Spearman Korelasyon testi kullanıldı ve anlamlılık düzeyi 0.05 olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, areolar odor in newborns born by cesarean before metting with the mother newborn sniffing in order to evaluate the effect on sucking success was carried out. Method: The semi-experimental type study was conducted in Kocaeli between October 2019 – February 2020. It was conducted at the Darıca Farabi Education and Research Hospital. Research, ethics committee permission and it was carried out after the written permission of the instituon was obtained. The population of the study consisted of pregnant woman who applied to the Obstetrics and Gynecology Unit for elective cesarean section. Example of study included in the study that met the inclusion criteria formed the newborns of 100 mother who agreed to participate. Sample newborns randomized to experimental and control groups. Newborns in the experimental group, breast taken from their mothers until they meet their mothers after cesarean section areola scented breast pads sniffed. Routine interventions in the control group applied and did not smell. Research data, presentation of participants digital audio with interrogation of participants digital audio with interrogation feature level meter was obtained with bamboo breast pan and LATCH Breastfeeding Diagnostic Scale. SPSS® 21 package for data analysis progman was used.