Personel servisi rotalama probleminin optimizasyonu
Optimization of personnel transportation service routing problem
  1. Tez No: 675961
  2. Yazar: PELİN DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA KAMIŞLI ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Lojistik ve taşımacılık sektöründe karşılaşılan araç rotalama problemi yıllardır üzerinde çalışılan bir optimizasyon problemidir. Bu çalışma kapsamında incelenen Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet yürüten bir işletmenin personel servislerinin rotalanması problemi, araç rotalama probleminin alt dallarından olan açık uçlu araç rotalama problemi, kapasite kısıtlı araç rotalama problemi ve heterojen filolu araç rotalama problemi türlerinin üçünü de kapsamaktadır. Bu çalışmada ele alınan problem, hem işletme açısından maliyeti enküçüklemek, hem de personel açısından kullanıcı tercihlerini de göz önüne alarak tur dengelemesi yapacak bir şekilde personelin servislerde geçirdiği enbüyük süreyi enküçüklemek olarak çok amaçlı incelenmiştir. Problemin çözümü için önerilen çok amaçlı karma tamsayılı matematiksel model, problemin küçük bir veri grubu için GAMS yazılımı kullanılarak çözülmüş, daha sonra problemin tamamını çözebilmek için önce kümele - sonra rotala yöntemi uygulanmıştır. Yeni rotalar, mevcut rotalar ile karşılaştırılıp sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The vehicle routing problem , that is encountered in the logistics and transportation sector, is an optimization problem that has been studied for many years. The personnel services routing problem of a company operating in Eskisehir Organized Industrial Zone that is examined within the scope of this study covers the three of open vehicle routing problem, capacitated vehicle routing problem, and heterogeneous fleet vehicle routing problem, which are sub-branches of vehicle routing problem. The problem adressed in this study has been examined as multi-objective that are both minimizing the cost in terms of the company and the maximum time spent by the employees in the services in a way to balance the tour by considering the user preferences in terms of the personnel. The multi-objective mixed integer mathematical model that is proposed for the solution of the problem was solved for a small data group of the problem by using GAMS software, and then cluster first – route second method was applied to solve whole problem. New routes are compared with the existing routes and results are interpreted.