Yenidoğanlarda topuk kanı alma sırasında müzik, beyaz gürültü ve kalp sesi dinletmenin ağrı üzerine etkisi
The effect of listening to müsic, white noise and heartbeat sound on pain during heel stick prosedurs in newborns
  1. Tez No: 675970
  2. Yazar: BAHAR NUR KANBUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN MUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Araştırma, yenidoğanlarda topuk kanı alma işlemi sırasında ağrıyı azaltmada, beyaz gürültü, kalp sesi ve müzik dinletme yöntemlerinin etkisini belirlemek amacıyla deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini Ekim 2020-Ocak 2021 tarihleri arasında 28-42 gestasyon haftasında doğan, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde takip edilen ve topuk kanı alımı istenen bebekler oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise vaka seçim kriterlerine uyan ve gruplara randomize olarak atanan 84 (beyaz gürültü=21, kalp sesi=21, müzik=21, kontrol=21) bebek oluşturdu. Topuk kanı alma işlemi öncesi 10 dakika, sırasında ve işlemden 20 dakika sonrasına kadar bebeklere yer aldığı gruba uygun olarak beyaz gürültü, kalp sesi veya annenin gebeliği süresince en fazla dinlediği müzik dinletildi. Bebeklerin işlem öncesi, sırası ve sonrası ağrısı Yenidoğan Bebek Ağrı Ölçeği (NIPS), Yenidoğan Bebek Akut Ağrı Değerlendirme Ölçeği (NIAPAS) kullanılarak değerlendirildi. Aynı zamanda kalp tepe atımı (KTA), satürasyon ve solunum değerlendirmeleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
The study was conducted empirically to determine the effect of white noise, heart sound, and music in reducing neonatal pain during heel lance. The study population consisted of infants who were born between the 28th to 42nd weeks of gestation, who are followed in the neonatal intensive care unit, and who required heel lance between October 2020-January 2021. The sample of the study consisted of 84 infants who met the inclusion criteria, and these infants were randomized into groups (white noise=21, heart sound=21, music=21, control=21). The infants were exposed to white noise, heart sounds, or the music that the mother listened to most frequently during pregnancy (based on which group they were in) for 10 minutes before the heel lance, during, and 20 minutes after the procedure. The pain of the infants before, during, and after the procedure was measured using the Neonatal Infant Pain Scale (NIPS) and the Neonatal Infant Acute Pain Assessment Scale (NIAPAS). Additionally, peak heart rate (HR peak), saturation, and respiratory evaluations were made.