Farklı tip harçlarla kaplama yapılmış betonlarda yüksek sıcaklık etkisi
High temperature effect on concrete coated with different type of mortars
  1. Tez No: 675971
  2. Yazar: MUHAMMED ŞAMİL GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Teknolojinin gelişmesi, sanayileşmenin artması ve nüfusun çoğalması fazla enerji kullanımına neden olmaktadır ve bu durumun sonucu olarak da yangın riskini beraberinde getirmektedir. Yangın etkisi beton dayanımı açısından çok önemli bir etkiye sahip olduğundan her yapı için yüksek sıcaklık etkisi göz önünde bulundurulması gereken parametrelerdendir. Betonda önemli bir parametre olan yüksek sıcaklık etkisi betonlarda çatlamalara, renk değişimlerine ve parçalanmalara neden olabilmektedir. Bu etkiler sonucunda beton dayanımında önemli kayıplar görülebilmektedir. Yapı malzemelerinin yangın karşısındaki davranışlarının bilinmesi, malzemeler için korunma tedbirlerinin alınmasında önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada, sıva yapılmamış kontrol beton numuneleri ve kontrol beton numunelerin kaplama yapılması için 5 grup bağlayıcı malzeme (Portland Kompoze Çimento, Kireç–Portland Kompoze Çimento, Kalsiyum Alüminatlı Çimento, NaOH ve KOH alkali aktivatörü ile aktive edilmiş Yüksek Fırın Cürufu) kullanılarak sıva harçları üretilmiştir. Üretilen numuneler, üç farklı kür süresinde (7, 14 ve 28 gün) yüksek sıcaklık etkisine (100, 300, 500 ve 700 °C) maruz bırakılmıştır. Yüksek sıcaklıklara maruz edilmiştir. Çalışma sonucunda numunelere basınç dayanımı, ultrases geçiş hızı (UPV), su emme oranı, ağırlık kaybı oranı, birim hacim ağırlık (BHA) deneyleri ve mikroyapı analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre yüksek sıcaklığa maruz bırakılan sıva ile kaplanmış olan numunelerin basınç dayanımı, sıva ile kaplama yapılmamış kontrol beton numunelere göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Sıvası kesilen numunelerde basınç dayanımı bakımından en iyi dayanım gösteren Portland Kompoze Çimento kullanılarak üretilen numuneler olurken, ağırlık kaybı oranı bakımından en iyi sonuç Kalsiyum Alüminatlı Çimento kullanılarak üretilen numuneler olmuştur.
Özet (Çeviri)
The development of technology, the increase in industrialization and growth in the population cause excessive energy use and as a result of this, it brings the risk of fire. Since the fire effect has a very important effect in terms of concrete strength, high temperature effect is one of the parameters to be considered for every structure. The effect of high temperature, which is an important parameter in concrete, can cause cracks, color changes and fragmentation in concrete. As a result of these effects, significant losses in concrete strength can be observed. Knowing the behavior of building materials against fire has an important place in taking protection measures for materials. In this study, unplastered control concrete samples and plaster mortars by using 5 groups of binder materials (Portland Composite Cement, Lime-Portland Composite Cement, Calcium Aluminate Cement, Blast Furnace Slag activated with NaOH and KOH alkali activator) for coating control concrete samples were produced. Produced samples were exposed to high temperature (100, 300, 500 and 700 °C) at three different curing times (7, 14 and 28 days). Interior concrete samples were obtained by cutting the plaster of the plastered concretes exposed to high temperatures after the fire. As a result of the study, compressive strength, ultrasonic pulse velocity (UPV), water absorption rate, weight loss rate, unit volume weight (UVW) tests and microstructure analyzes were performed on the samples. According to the results obtained, the compressive strength of the samples coated with plaster exposed to high temperature was higher than the control concrete samples that were not coated with plaster. In plaster cut samples while the samples produced using Portland Composite Cement showed the best strength in terms of compressive strength, the samples produced using Calcium Aluminate Cement had the best result in terms of weight loss rate.