Antalya Kepez ilçesindeki kentsel dönüşüm projelerinin irdelenmesi ve halkın yaklaşımlarının belirlenmesi
Study of urban transformation projects in Antalya Kepez district and determination of public approaches
- Tez No: 676016
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL MANSUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yıllar içerisinde fiziksel, sosyal, ekonomik alanlardaki değişimler, kentlerin şekillenmesinde önemli bir rol oynamıştır. Ülkemizin üretim yapısının değişmesi, kırdan kente göç, nüfus artışı gibi etmenler konut ihtiyacını arttırarak kentlerin plansız büyümesine, kent içerisinde ve çevresindeki açık ve yeşil alanların azalmasına neden olmuştur. Zamanla bozulan kent dokularının fiziksel ve sosyal açıdan yaşama uygun hale getirilmesi, ulaşım ağının yeniden düzenlenmesi, sosyal ve ekonomik dengenin sağlanabilmesi ve doğal çevrenin korunması amacıyla kentsel dönüşüm projeleri uygulanmaktadır. Araştırma kapsamında, Kepez ilçesinin doğal, kültürel ve sosyal özellikleri ile çalışma alanında uygulanan projeler hakkında rapor, tez, ilgili yasalar incelenmiş, yapılan gözlemler sonucunda projelerin etkisi ve bu projelerin kentsel sürdürülebilirlik açısından önemi ortaya koyulmuştur. Çalışma alanında yapılan 390 adet kullanıcı anketi verileri doğrultusunda halkın kentsel dönüşüm algısı, yaklaşımı ve beklentileri tespit edilmiştir. Çalışma sonunda elde edilen veriler ile alanın sorunlarına yönelik problemlerin azaltılması ya da ortadan kaldırılması ve başarılı bir kentsel dönüşüm projesi için öneriler sunulmuştur. Anket sonuçlarına dayanarak, katılımcılar yaşadıkları alana ilişkin verdikleri yanıtlarda zaman içerisinde doğal ve kültürel anlamda bozulmaların yaşandığını ve yaşanmaya devam ettiğini belirtmişlerdir. Aynı zamanda bu problemlere kentsel dönüşüm projelerinin çözüm olamayacağı aksine bu durumun devam edebileceği görüşündedirler. Bu çalışmayla, kentsel dönüşümle ilgili kavramlar ile dünyada ve ülkemizde yapılan kentsel dönüşüm projeleri tez kapsamında ele alıp irdelenmiş, halkın kentsel dönüşüme yaklaşımlarını ortaya koyulmuş, Antalya Kepez ilçesinde uygulanan projelerin mevcut durumunu peyzaj mimarlığı açısından irdelenerek öneriler geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Over the years, physical, social and economic changes have played an important role in shaping cities. Factors such as the change in the production structure of our country, migration from rural to urban, population sample increased the need for housing, causing unplanned growth of cities and a decrease in green spaces in and arounda the city. Urban transformation projects are implemented in order to make the socially and physically deteriorated areas suitable for life, to reorganize the transportation network, to provide social and economic balance, and to protect the natural environment. Within the scope of the research, the natural, cultural and social characteristics of the Kepez district and the reports, theses and related laws on the projects implemented in the study area were examined and the effects of the projects and the importance of these projects in terms of urban sustainability were revealed as a result of the observations. In line with the data of 390 user surveys conducted in the study area, the urban transformation perception, approach and expectations of the people were determined. With the data obtained at the end of the study, some suggestions are presented for reducing or eliminating the problems of the area and for a successful urban transformation project. According to the results of the survey, in the answers they gave about the area they lived in, they stated that natural and cultural deteriorations were experienced and continued to be experienced over time. At the same time, they are of the opinion that urban transformation projects cannot solve these problems, on the contrary, this situation may continue.With this study, the concepts related to transformation in the environment and in our country were analyzed with the concepts related to transformation in the world and in our country, the rapid transformation of the people was revealed, and the current situation of the projects implemented in Antalya Kepez district was examined in terms of landscape architecture and suggestions were made.