Natanson tipi integral eşitsizlikleri üzerine
On natanson type integral inequalities
  1. Tez No: 676021
  2. Yazar: ANIL BELLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE MENEKŞE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci ve ikinci bölümlerinde diğer bölümlerde kullanılacak bazı tanım ve teoremlerle birlikte açıklayıcı ve kullanışlı örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise bazı Natanson tipi integral eşitsizliklerinin ispatı verilmiştir. Natanson tarafından verilen lemma integrallenebilir bir fonksiyonun karakteristik noktalardaki temsil problemine bir cevap olarak çeşitli yazarlar tarafından genelleştirilmiş ve tekil integral teorisindeki uygulamalarda kullanılmıştır. Bu eşitsizliğin bazı genellemeleri Mamedov, Taberski ve Gadjiev tarafından literatüre kazandırılmıştır. Verilen bu genellemeler tekil integraller teorisinin uygulamaları olarak sunulmaktadır. Bu tez çalışmasında I.P. Natanson'dan S. Siudut' a Natanson Lemma'da verilen integral eşitsizliğinin çeşitli genellemeleri incelenmiş ve derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study consists of three parts. In the first and second parts of the thesis, explanatory and useful examples are given along with some definitions and theorems that we can use in other chapters. In the third chapter, proof of some Natanson type integral inequalities is given. The lemma given by Natanson has been generalized by various authors as an answer to the problem of representation of an integrable function at characteristic points and used in applications in singular integral theory. Some generalizations of this inequality have been brought to the literature by Mamedov, Taberski, and Gadjiev. In this thesis, various generalizations of the integral inequality given in the Natanson Lemma from Natanson to S. Siudut have been examined and compiled.