Finite element modeling of prestressed reinforced concrete haunched beams
Öngermeli prizmatik olmayan betonarme kirişlerin sonlu eleman modellemesi
- Tez No: 676028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EREN GÜLŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada, günümüz mühendislik ve mimari alanında ön önemeli buluşlarından olan öngermeli betonun davranışlarını incelemek için iki çeşit doğrusal olmayan analiz yapılmıştır. Birinci doğrusal olmayan analiz sonlu elemanlar analizidir. Literatür çalışmada kullanılan bir öngermeli beton prizmatik olmayan kirişin özellikleri dikkate alınarak ATENA 2D programı ile modellenmiştir. Modelleme sonucunda deneysel model ve analitik model benzer davranışlar gösterildiği tespit edilmiştir. Daha sonra 180 öngermeli beton prizmatik olmayan kiriş ve 144 öngermeli beton prizmatik kiriş ATENA 2D programı ile modellenmiştir. Bu modeller çeşitli parametreleri değiştirdi: (α / dm) oranı, ön gerilim dayanımı, beton basınç dayanımı ve donatı oranı değiştirildi ve analiz edildi. Bu analizler sonucunda çeşitli bulgulara ulaşıldı. Betonun donatı oranı ve basınç dayanımının artması ile öngermeli beton prizmatik olmayan kirişlerin ve betonarme prizmatik kirişlerin yük taşıma kapasiteside artmıştır. Öngermeli donatı oranının öngerme kuvveti özerinde etkinliği gözlemlendi. (α / dm) oranın artmasıyla öngerme kuvvetinin kırılma yükü üzerinde etkinliği düştü. Ayrıca öngerme kuvvetin betonun çatlama yükünü artırdığı gözlemlenmiş oldu. İkinci analizimiz ise olasılıksal doğrusal olmayan analizidir. Bu analizde 180 öngermeli prizmatik olmayan kirişin olasılıksal doğrusal olmayan analizi yapıldı. Analizler sonucunda tüm kirişlerin güvenirlik, hassasiyet ve histogram analiz sonuçları çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, two types of nonlinear analysis were conducted to examine the behavior of prestressed concrete, which is one of the most important inventions in today's engineering and architecture field. The first nonlinear analysis is finite element analysis. Considering the properties of a prestressed concrete(PC) haunched beam used in the literature study, it was modeled with the ATENA 2D. As a result of the modeling, it was determined that the experimental model and the analytical model showed similar behaviors. Then, 180 PC haunched beams and 144 PC rectangular beams were modeled with ATENA 2D. These models have changed various parameters: (α / dm) ratio, prestressing force, concrete compressive strength, and reinforcement ratio were changed for analysis. These models changed various parameters: (α / dm) ratio, prestress strength, concrete compressive strength, and reinforcement ratio were changed and analyzed. Various findings were reached as a result of these analyzes. With the increase in the reinforcement ratio and compressive strength of the concrete, the load-bearing capacity of the PC haunched beams and RC prismatic beams has increased. The effectiveness of the prestressed reinforcement ratio on the prestressing force was observed. With the increase in (α / dm) ratio, the effectiveness of the prestress force on the failure load decreased. It was also observed that the prestressing force increased the cracking load of concrete. The second analysis is probabilistic nonlinear analysis(PNA). In this analysis, PNA of 180 PC haunched beams was performed. Reliability, sensitivity, and histogram analysis results of all beams were obtained.