Edirne yöresi Chrysopidae (Neuropera) faunası üzerine taksonomik ve faunistik araştırmalar
Taxonomic and faunistic studies on the chrysopidae (Neuroptera) Fauna of Edirne
- Tez No: 67605
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AKTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
m ÖZ Edirne Yöresi Chrysopidae Faunası'nın tespitine yönelik bu araştırma, 1996 yılı ilkbahar, yaz ve sonbahar periyotlarında sürdürülmüştür. Toplam 43 farklı lokalitede yapılan bu araştırmada, Chrysopidae'nin Chrysopinae alt familyasına ait 3 cinse bağlı 11 tür saptanmıştır. Bu türlerden 1'i Türkiye 10' u Trakya Bölgesi Chrysopidae faunası için yeni kayıtlardır. Bu kayıtlarla Trakya Bölgesi'ndeki tür sayısı 12'ye Türkiye genelinde, 34'e çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, Chrysopidae Fauna of Edirne has been investigated in the spring, summer and autumn seasons of the year 1996. During the research, 11 species belong to 3 genus of subfamily Chrysopinae are determined from 43 different localities. Among these species 10 of them are new records for Turkish Thrace and 1 of them are new records for Turkey Chrysopidae fauna. With the addition of new records, total number of Chrysopidae species are reached to 12 in Turkish Thrace and 34 in Turkey.