Normal ve anormal karakterli dokularda flow sitometri yardımıyla hücre siklusu analizi ve elde edilen bulguların sitolojik açıdan değerlendirmesi
Cell cycle analysis of normal and abnormal tissues by flow cytometry and the cytological assesment of the results
- Tez No: 67604
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ALGÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bu araştırmada 1991-1994 yılları arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'na gelen meme kanseri şüpheli hastalardan alınan aynı kişiye ait; normal karakterli doku hücre populasyonu ile anormal karakterli doku şüpheli hücre populasyonları önce sitolojik olarak sonra da flow sitometri yöntemi kullanılarak bu metodun diğer tanı yöntemleriyle uyumluluğu karşılaştırılmış ve ayrıca flow sitometri yöntemi kullanılarak hücre gruplarının DNA indeksleri Ve hücre siklusu fazlarındaki değişimlerin klinik tanıda kullanımını ve kanser oluşumundaki olaylarla ilişkisi incelenmiştir. Normal karakterli hücre grubu ile anormal karakterli hücre gruplarına ait hücre populasyonlarının flow sitometri tekniği ile incelenmesi sonucunda, DNA indeksleri açısından yapılan karşılaştırmada anormal grup hücre populasyonunda normal gruba göre anlamlı bir artış gözlenmiştir. Hücre sikluslarının flow sitometrik analizinde; G1+G0 ortalaması açısından anormal grupta normal gruba göre anlamlı bir azalış, S ortalamalarında anormal grupta normal gruba göre anlamlı bir artış ve G2+M ortalamalarında da anormal grupta normal gruba göre anlamlı bir artış gözlenmiştir. Ancak bu ortalamalardan sapma gösteren örnekler görülmüştür. Çalışma sonucunda flow sitometri tekniği ile yapılan değerlendirmelerde DNA indeksi değerleri açısından ve hücre siklusu analizlerinde elde edilen ortalamalarda istatiksel olarak anlamlı sonuçlar elde edilmesine rağmen, ortalamalara uymayan değerlere sahip örneklerinde bulunması bu yöntemin klinik tanıda tek başına kullanımının henüz yeterli derecede güvenilir olmadığı, bu güvenilirliğin arttırılabilmesi için flow sitometri çalışmalarının değerlendirilmesinde bir standartazyonun sağlanması ve ayrıca diğer yöntemler ile pekiştirilmesi gerekliliği görülmüştür. Ayrıca normal ve anormal gruplar arasında G1+Go hücre oranı değişiminde G0 hücrelerinin rolünün saptanması gerektiği kanısına varılmıştır.. Anahtar Kelimeler : FCM, DNA indeksi, Hücre siklusu, Meme Kanseri, Tümör biyolojisi.
Özet (Çeviri)
n SUMMARY In this study, normal and abnormal (suspected to be cancerous) tissue cells which were collected from departmant of Pathology of Medicine faculty of Trakya University, during 1991-1994 were examined by both cytological and flow cytometric methods. After the completion of studies, both methods were compared with other diagnosis techniquies to find out whether any similarity exists or not. DNA index of cells and changes in the cell cycle phases which were determined with flow cytometry, were investigated in order to find out existance of any relation with the events which causes cancer. Studies showed that, DNA index of abnormal cell population were statistically higher than normal cell population. Morever, it was found that while mean of G1+G0 were statistically lower in abnormal group, the means of S and G2+M were statistically higher in abnormal group. Howewer, some materials were showed deviation from the mean values. Because of these deviations, it can be stated that flow cytometry can not be used alone as a clinical diagnosis method yet. Also, the standartization of the analysis of flow cytometry should be achieved to eliminite the differences in results, coming from different research groups. Morever, it was found that the effects of G0 cells on the changes of G1+G0 cell values between normal and abnormal cell groups were to established. Key Terms : Flow cytometry, DNA Index, Cell Cycle, Breast cancer, Tumor biology.