Çelik yapılarda eğrisel şekilli metalik sismiksönümleyicilerin araştırılması ve geliştirilmesi
Reserach and development of curvilinear shaped metallic seismic dampers in steel structures
  1. Tez No: 676051
  2. Yazar: AMİRAHMAD CHAVOSHKHATAMİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN HÜSEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Yapıların yatay yük etkisinde stabilitelerinin sağlanması ve yapı elemanında herhangi bir hasar oluşmadan bu tür elemanlarda hasarların oluşması istenmektedir. Bu amaçla literatürde metalik sönümleyiciler ile ilgili birçok çalışma yapılmış ve geliştirilen metalik sönümleyicilerin etkinlikleri incelemişlerdir. Yapılan bu çalışmalar genellikle çelik çaprazların kirişlerle birleşim bölgeleri için geliştirilmiştir. Ancak çerçeve boşluklarının kullanılması istenmesinde kolon-kiriş birleşim bölgeleri için geliştirilen eğrisel şekilli veya dirsek tipi sönümleyicilerin sayısı oldukça sınırlıdır. Bu çalışmada, literatürde mevcut olan metalik sönümleyiciler yerine, çelik yapılarda çerçeve boşluklarının efektif olarak kullanılmasını sağlayacak, eğrisel şekilli metalik sönümleyicilerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Geliştirilen farklı tiplerde eğrisel şekilli metalik sönümleyicilerin sayısal modelleri oluşturularak etkinlikleri araştırılmıştır. Bununla birlikte tasarlanan eğrisel şekilli metalik sönümleyiciler, çerçeve ve çelik çapraz kullanılmış sistemin davranışları ile de karşılaştırılmıştır. Yatay yükler etkisinde en uygun enerji sönümleme sağlayan eğrisel şekilli metalik sönümleyici belirlenmiştir. Tez kapsamında geliştirilen eğrisel şekilli metalik sönümleyicilerin çelik çerçevenin yatay yük taşıma kapasitesini artırdığı ve daha fazla enerji tükettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ensuring the stability of structures under the effect of horizontal load and without any damage to the structural element, it is desirable to damage to such elements. For this purpose, many studies on metallic dampers have been carried out in the literature and the effectiveness of the developed metallic dampers has been examined. These studies are generally developed for the junction areas of steel braces and beams. However, the number of curvilinear or elbow type dampers developed for column-beam junction areas is very limited when it is desired to use frame opening. In this study, it is aimed to develop curvilinear shaped metallic dampers that will enable the effective use of frame spaces in structures, instead of the metallic dampers available in the literature. Numerical models of different types of curvilinear shaped metallic dampers have been developed and their efficiency has been investigated. In addition, the designed curvilinear metallic dampers were compared with the performances of the frame and steel brace system. A curvilinear metallic damper, which provides the most appropriate energy damping under horizontal loads, has been determined. It has been observed that the curvilinear metallic dampers developed within the scope of the thesis increase the horizontal load-carrying capacity of the steel frame and consume more energy.