Osteoporotik kırıklarda zoledronik asit uygulamasının kırık iyileşmesine etkisi; overektomili tavşanlarda deneysel çalışma
Zoledronic acid administration enhances fracture healing in the osteoporotic fractures in ovariectomized rabbits
  1. Tez No: 676074
  2. Yazar: GÖKHAN CANSABUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Zoledronik asit osteoporoz tedavisinde kullanılan yeni nesil potent bifosfonat ilaçlardan birisidir. Bu çalışmanın amacı tavşanlarda deneysel oluşturulan osteoporotik kırıklarda kullanılan tek doz zoledronik asit uygulamasının kırık iyileşmesi üzerine etkisini değerlendirmektir. Çalışmada yaşları 5-6 ay arası değişen 14 adet Yeni Zelanda cinsi erişkin dişi tavşan kullanıldı. Tüm hayvanlara çalışma başlangıcında kemik dansitometrisi çekilerek Kemik Mineral Yoğunluk (BMD) değerleri kaydedildi. Ardından tüm hayvanlara bilateral overektomi uygulandı. Overektomi sonrasında 10 hafta bekletilen hayvanların tümüne kemik dansitometresi yeniden çekilerek BMD'deki düşüş gösterildi ve osteoporoz gelişimi kanıtlandı. Osteoporoz geliştiği gösterilen hayvanların tümünün femurlarına intramedüller yapılan tespit sonrası standart kapalı kırık oluşturuldu. Kırığın oluşturulduğu gün hayvanlar rastgele 2 gruba ayrıldı. Kontrol grubundaki hayvanlara kulak veninden damar içi plasebo amaçlı serum fizyolojik, deney grubundaki hayvanlara ise zoledronik asit infüzyon pompası kullanılarak verildi. Tüm hayvanların ikinci operasyonundan 10 hafta sonra çekilen grafilerde kaynama gösterilmesi üzerine hayvanlar dekapitasyon ile sakrifiye edildi. Sakrifikasyon sonrası implant içeren femurlar diz ve kalça eklemelerinden dezartiküle edilerek radyolojik, mekanik ve histolojik testler için hazırlandı. Histolojik analizlerde zoledronik asit grubunda kontrol grubuna göre kırık iyileşmesinin istatistiksel olarak anlamlı derece iyileştiği görüldü. Radyolojik ve biyomekanik testlerde ise istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmasada ZA grubunda remodalizasyonun ve dayanıklılığın fazla olduğu görüldü. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar sistemik zoledronik asit uygulamasının osteoporotik kırık iyileşmesini geliştirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Zoledronic acid is the most potent bisphophonate that used in the treatmet of osteoporosis. The purpose of this study was examine the effect of single dose zoledronic acid on fracture healing in a osteoporotic animal bone models. In this study 14 adult female New Zeland Rabbits obtained at 5-6 months of age were used. At the beginning of the study all animals evaluated with DEXA and bone mineral density were recorded. Then all of the animal subjected bilateral ovariectomy operation. 10 weeks after the operation bone mineral density was measured again in order to confirm the establishment of osteoporosis. The animals femur then fixed ina retrograde intramedullary and underwent standart femoral fracture . Rabbits were assigned at random into two groups. Zoledronic acid administration in ZA group and saline infusions in Control group were made. Standart radiographs were taken 10 weeks after the second operation and Observing the Bone union, animals were sacrificed by decapitation. Left femurs were harvested and denuded of soft tissue for radiological, mechanical and histological tests. Histological analyses revealed significant improvement in bone healing in ZA group compared with Control group. Although in the radiological and mechanical test results there were no statistically significant difference ZA grup were higher the amount of strength and remodalition. Results of this study suggest that systemic zoledronic acid administration improves bone healing osteoporotic state of bone.