Bazı normal olmayan dağılımlar için istatistiksel sonuç çıkarımı
Statistical inference for some non-normal distributions
  1. Tez No: 676075
  2. Yazar: CANSU ERGENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRDAL ŞENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez çalışmasında Kumaraswamy Normal (KwNormal) ve Kumaraswamy Weibull (KwWeibull) dağılımlarının parametre tahminleri ele alınmıştır. KwNormal dağılımının bilinmeyen parametrelerini tahmin etmek için En Çok Olabilirlik (Maximum Likelihood-ML), Uyarlanmış En Çok Olabilirlik (Modified Maximum Likelihood-MML), En Küçük Kareler (Least Square-LS), Ağırlıklı En Küçük Kareler (Weighted Least Square-WLS), Cramer-von Mises (CM) ve Anderson Darling (AD) yöntemleri kullanılmıştır. KwWeibull dağılımının bilinmeyen parametrelerini tahmin etmek için ML, LS, WLS, CM ve AD yöntemleri kullanılmıştır. Bu tahmin edicilerin etkinlikleri Monte Carlo simülasyon çalışması yardımıyla karşılaştırılmıştır. Monte-Carlo simulasyon çalışmasının sonuçları, KwNormal dağılımı için ML, MML, AD tahmin edicilerinin performanslarının LS, WLS, CM tahmin edicilerinden daha iyi olduğunu göstermiştir. KwWeibull dağılımı için ML, AD tahmin edicilerinin performanslarının LS, WLS, CM tahmin edicilerinden daha iyi olduğunu görülmüştür. Çalışmanın sonunda, KwNormal ve KwWeibull dağılımları kullanılarak literatürde yer alan gerçek hayat verilerinin modellemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, parameter estimattors of Kumaraswamy Normal (KwNormal) and Kumaraswamy Weibull (KwWeibull) distributions are considered. Maximum Likelihood (ML), Modified Maximum Likelihood (MML), Least Squares (LS), Weighted Least Squares (WLS), Cramer- The von Mises (CM) and Anderson Darling (AD) estimators of the unknown parameters of KwNormal are obtained. ML, LS, WLS, CM and AD estimators of the unknown parameters of KwWeibull are obtained. A Monte Carlo simulation study is conducted to compare the efficiencies of these estimators. The results of the Monte-Carlo simulation study demonstrate that ML, MML and AD estimators of the parameters of the KwNormal distribution are more efficient than the corresponding LS, WLS and CM estimators. ML and AD estimators of the parameters of the KwWeibull distribution are more efficient than the corresponding LS, WLS and CM estimators. At the end of the study, KwNormal and KwWeibull distributions are used to model the real life data set taken from the literature.