Prematüre yenidoğanlarda endotrakeal aspirasyon sırasında uygulanan sarmalamanın ve orofarengeal kolostrumun işlemsel ağrıya ve konfora etkisi
The effect of swaddling and oropharyngeal colostrum during endotracheal suctioning on procedural pain and comfort in premature neonates.
  1. Tez No: 676114
  2. Yazar: HURİYE KARADEDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araştırma, prematüre yenidoğanlarda endotrakeal aspirasyon (EA) sırasında non-farmakolojik iki yöntem olan sarmalama ve orofarengeal kolostrum vermenin işlemsel ağrıya ve konfora etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, Temmuz 2019 ve Ekim 2020 tarihleri arasında iki vakıf üniversitesi hastanesi YYBÜ'de yatan entübe prematüre yenidoğanlar, örneklemini ise örneklem seçim kriterlerine uyan 48 bebek oluşturdu. Veri toplamada Tanıtıcı Özellikler Formu, Prematüre Bebek Girişim İzlem Formu, Prematüre Bebek Ağrı Profili Ölçeği- Revize (PIPP-R) ve Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği (YKDÖ) kullanıldı. Endotrakeal aspirasyon işleminden iki dakika önce yer aldığı gruba göre bebekler sarmalandı veya 0.4 ml orofarangeal kolostrum verildi. İşlem öncesi, sırası ve sonrası bebeklerin fizyolojik parametreleri (kalp tepe atımı, solunum, satürasyon) kaydedildi ve video kaydı alınarak iki gözlemci tarafından PIPP-R ve YKDÖ puanları verildi. Araştırmada EA sırasında sarmalama grubunun PIPP-R puanı ortalaması kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak düşük bulundu (p=0.002).
Özet (Çeviri)
The study was conducted experimentally in randomized controlled trials to determine the effect of two non-pharmacological methods, swaddling and oropharyngeal colostrum on procedural pain and comfort during endotracheal suction (ES) in premature neonates. The population of the study was intubated premature neonates hospitalized in NICU in two foundation university hospitals between July 2019 and October 2020. The study sample consisted of 48 babies who met the sample selection criteria. Descriptive Characteristics Form, Premature Infant Intervention Follow-up Form, Premature Infant Pain Profile-Revised (PIPP-R) and Newborn Comfort Behavior Scale (COMFORTneo) were used in data collection. Two minutes before the ES procedure, babies were swaddled or 0.4 ml of oropharyngeal colostrum was given, depending on the group in which they were involved. Physiological parameters (heart rate, respiration, saturation) of the babies were recorded before, during and after the procedure, and PIPP-R and COMFORTneo scores were given by two observers by video recording. In the study, the mean PIPP-R score of the swaddling group during EA was found to be significantly lower than the control group (p=0.002).