Sosyal medyada anonim kimlik kullanımı bağlamında dijital kimlik sunumu; Twitter örneği
Digital identity presentation in the context of anonymous identity use in social media; Twitter example
- Tez No: 676113
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İnsanların topluluklar halinde yaşamaya başlamasıyla beraber toplumsal kurallar ve normların çizilmesiyle içinde bulundukları sosyal çevrede birey, kişisel ve psikolojik özelliklerini gizleme, saklama güdüsü güdebilmektedir. Farklı sosyal çevrelere girdiğinde ise hem kişisel, hem psikolojik hem de demografik özellikleri gizleme güdüsü olabilmektedir. Dolayısıyla insanın sosyal bir canlı olmasının yanı sıra bireysel farklılar barındırabilmektedir. Farklılıklarını topluluk içerisinde sunamayan bireyler anonim kimlikler ardında var olmak istediği özellikleri taşıyor gibi görünebilmekte ve bu tür bir görüntü oluşturabilmektedir. Dijitalleşme ile birlikte anonim kimlik olgusu gizlenme, karşıt görüşe maruz kalmak istememe, psikolojik olarak bir rahatlama ortamı sunabilmektedir. Çalışmamızın kapsamında dijital sosyal medya ortamlarından Twitter'da anonim hesap kullanıcıları örneklem olarak seçilmiş olup, kullanıcıların gündem belirleme, suskunluk sarmalı ve manipülasyon-dezenformasyon kavramları bağlamında kullanıcılarla derinlemesine görüşme yapılmıştır. 8 kişiden oluşan örneklem grubu ile çevrimiçi sesli görüşmeler sağlanmıştır. Açıklanan kavram ve kuramlardan yola çıkılarak katılımcılara 10 adet soru yöneltilmiştir. Kullanıcıların izinleri alınarak kaydedilmiştir. Aynı zamanda ses kayıtları yazılı metinlere dönüştürülerek kavramlaştırma yoluna gidilip tablolar halinde sunulmuştur. Kullanıcıların vermiş olduğu cevaplar üzerinden sosyolojik ve psikolojik bir çıkarım yapmak amacıyla uzman görüşü alınmıştır.
Özet (Çeviri)
With the beginning of people live as communities and is determined by the social rules and norms in the social environment that they are in, the individual can have the motive to hide their personal and psychological characteristics. When people enter different social environments, they may tend to have a motive of hiding both personal, psychological, and demographic characteristics. Therefore, the human being is both a social creature and can have individual differences. Individuals, who cannot display their differences within a group, may seem to have the characteristics which they want to exist behind anonymous identities by creating such an image. With digitalization, the phenomenon of anonymous identity can provide an environment in which people can hide, not wanting to be exposed to opposing views, and psychological relaxation. Within the scope of our study, in-depth interviews were conducted with users in the context of agenda-setting, silence spiral and manipulation-disinformation concepts by selecting anonymous account users on Twitter from digital social media environments. Online voice interviews were conducted with a sample group of 8 people. 10 questions were asked to the participants depending on the concepts and theories that were explained. They were recorded with the permission of the users. At the same time, the audio recordings were transformed into written texts, conceptualized, and presented in tables. Expert opinion was obtained to make sociological and psychological inferences depending on the answers given by the participants.