Coefficients of folding polynomials attached to lie algebras of rank two
İki boyutlu lıe cebirleri üzerindeki katlama polinomlarının katsayıları
  1. Tez No: 676193
  2. Yazar: MUHAMMED AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KÜÇÜKSAKALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
g, F cismi üzerinde bir Lie cebiri ve h, g'nin bir Cartan alt cebiri olmak üzere, h'nin dual uzayı h∗ bir kök sistemi belirtmektedir. h∗'ın basit köklerine dik olan hiper düzlemlere göre yansımalar, g'nin Weyl grubunu üretmektedir. h, g'nin Weyl grubuna karşılık gelen genelleştirilmiş cosinüs fonksiyonu iken, negatif olmayan k tam sayısı için, g üzerindeki genelleştirilmiş Chebyshev polinomu, Pkg(h(x)) = h(kx) eşitliği ile tanımlanır. Bu tezde PkB2 ve PkG2 polinomlarının genel formülleri bulunacak ve iki boyutlu Lie cebirlerine karşılık gelen genelleştirilmiş Chebyshev polinomlarının katsayılarının bir takım cebirsel özellikleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Let g be a Lie algebra over a field F, and let h be a Cartan subalgebra of g. The dual space h∗ of h forms a root system. Reflections in the hyperplanes orthogonal to the simple roots of h∗ generate the Weyl group of g. If h is the generalized cosine function associated with the Weyl group of g, then for a nonnegative integer k, the generalized Chebyshev polynomial associated with g is defined by Pkg(h(x)) = h(kx). In this thesis, general formulae for PkB2 and PkG2 will be found and some algebraic properties of the coefficients of generalized Chebyshev polynomials attached to Lie algebras of rank two will be investigated.