Güney Marmara Bölgesi süt işleme sanayinde kapasite kullanımı ve üretim planlaması
  1. Tez No: 67621
  2. Yazar: TOLGA TİPİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAHATTİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
öz GÜNEY MARMARA BÖLGESİ SÜT İŞLEME SANAYİNDE KAPASİTE KULLANIMI ve ÜRETİM PLANLAMASI Araştırma, Güney Marmara Bölgesi sınırları içinde yer alan Bursa, Balıkesir ve Çanakkale illerini kapsamaktadır. Çalışmanın amacı, ele alınan bölgedeki süt işleme sanayinin genel yapısını ve kapasite durumunu ortaya koymak, örnek olarak ele alınan bir işletmenin üretim planım belirlemektir. Güney Marmara Bölgesindeki işletmelerin kapasite kullanım oranları ortalama olarak % 35.9 olarak bulunmuştur. Türkiye ortalaması ise % 29.7'dir.Bu durum önemli ölçüde, işleme sanayinde kullanılacak sütün daha istikrarlı sağlanması ile açıklanabilir. Kaynakların etkin kullanımını sağlamak açısından üretim planı yapılırken quadratik programlama tercih edilmiştir. Yapılan yeni üretim planına göre pastörize süt üretimi %3,9, ayran %6,7 oranında artarken, yoğurt üretimi %10,5, beyaz peynir üretimi %8,5, kaşar peyniri üretimi %1,5 azalmıştır. Yine mevcut duruma göre işletmenin karlılığı planlama sonrasında aylık yaklaşık 304 451 680 TL artış göstermiştir. Kaynakların etkin kullanımım sağlaması nedeniyle planlamanın işletmeler için gerekliliği bir defa daha ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT PRODUCTION PLANNING AND CAPACITY UTILIZATION THE DAIRY INDUSTRY OF SOUTH MARMARA REGION The research area is limited by Bursa, Balıkesir and Çanakkale provinces which are included in South Marmara Region. The main purpose of this study is to reveal the capacity utilization general structure of the milk process industry and to determine production plan of a plant as a sample. Wlule the capacity utilization of Turkey is 29.7%, it was found as an average 35.9 % in the research area. This can be explained by the stabilization in the provided milk. Quadratic programming is preferred in planning. According to the new production plan, while the production of pastorized milk and ayran were increased by 3.9%, 6.7%, yogurt,white cheese and yellow cheese were decreased by 10.5%, 8.5%, 1.5%. According to the new plan achieved increase in the enterprise's monthly profit 304 451 680 TL. This shows that production planning is a necessary way for the allocation of resources.