High bit rate indoor visible light communication (vlc) system
Yüksek bit hızlı iç mekan görünür ışık iletişim sistemi
  1. Tez No: 676245
  2. Yazar: AHMED TAHER ALI BRKALY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ÖZBAY, DR. SAFWAN HAFEEDH YOUNUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Genel olarak, görünür ışık haberleşme (VLC) sistemleri düşük veri hızlarında çalışır. Çoklu giriş ve çoklu çıkış (MIMO) tekniklerinin tanıtılmasıyla, gelişmiş veri hızlarında servisler görünür ışık haberleşme sistemleri için uygun olabilir. Bu çalışma, yüksek veri hızlarına sahip görünür ışık haberleşme sistemine ulaşmak için MIMO tekniğini önermektedir. MIMO yöntemini elde etmek için bu sistem, dar görüş alanına (FOV) sahip bir dizi fotodiyot içerir ve bu, veri hızını iyileştirmede MIMO teknolojisini kullanmanın faydasını vurgular. Sonuçlar, MIMO tekniğinin kullanılmasının, geleneksel sistemle karşılaştırıldığında (MIMO kullanılmadan) VLC sistemini geliştirmeye yol açtığını göstermektedir. Sonuçlar, MIMO tekniği kullanıldığında, iletişim kalitesini belirleme, kanal bant genişliğini artırma ve gecikme yayılımını azaltmaya yönelik en çok girişim olan sinyal-gürültü oranı (SNR) seviyesinde bir iyileşme elde edildiğini göstermektedir. Önerilen sistem, geleneksel VLC sistemine kıyasla toplam veri hızında önemli bir iyileşme sağlayan paralel olarak veri aktarmaya odaklanır. Sonuçlar, maksimum toplam veri hızının 4 x 4 MIMO-VLC sisteminde 3,4 Gbps iken, 8 x 8 MIMO-VLC sisteminde 6,8 Gbps'ye ulaştığını göstermektedir. Önerilen iki sistemdeki SNR seviyesindeki iyileşme, toplam veri hızını büyük ölçüde iyileştirir.
Özet (Çeviri)
In general, visible light communication (VLC) systems run at low data rates. By introducing multiple input and multiple output (MIMO) techniques, services at enhanced data rates can be viable for VLC systems. This work proposes MIMO technique to attain VLC system with high data rates. To attain MIMO method this system includes a number of photodiodes with a narrow field of view (FOV), which highlights the benefit of using MIMO technology in improving the data rate. The results show that using MIMO technique leads to enhance the VLC system when it is compared with the traditional system (without using MIMO). The results show that an improvement in the signal-to-noise ratio (SNR) level, which is the most attempt to determine communication quality, increasing the channel bandwidth and reducing the delay spread are achieved when MIMO technique is used. The proposed system focuses on transferring data in parallel, which adds a significant improvement in the aggregate data rate compared to the traditional VLC system. The results show that the maximum aggregate data rate is 3.4 Gbps in the 4 x 4 MIMO-VLC system while it reaches 6.8 Gbps on the 8 x 8 MIMO-VLC system. The improvement in SNR level in the two proposed systems greatly improves the aggregate data rate.