Experimental evaluation of visible light communication based broadcasting
Görünür ışık iletişimi tabanlı yayıncılığın deneysel değerlendirmesi
  1. Tez No: 856589
  2. Yazar: İBRAHİM BAĞLICA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Görünür Işıkla haberleşme (VLC) ışık yayan diyotları (LED'leri) kullanarak veri iletmek için kullanılır. LED'ler çok yüksek hızlarda açılıp kapatılarak veri iletilir, ancak insan gözü bunu algılayamaz. Açık hava ortamlarında, LED tabanlı sokak lambaları VLC vericileri olarak kullanılabilirler. Sokak lambalarının yaygınlığı göz önüne alındığında, özellikle kamu güvenliği sistemlerinde gerektiği gibi tüm alıcılara aynı anda bilgi aktarma için oldukça faydalıdırlar. Bu tezde, LED tabanlı bir sokak lambası kullanarak ac ̧-kapa anahtarlama yöntemiyle FPGA tabanlı bir VLC sistemi geliştiriyoruz. Sistem, opto-elektronik verici ve alıcı ön uçları ile entegre Eclypse Z7 FPGA platformu üzerine inşa edilmiştir. Çalışmamızda farklı iletim mesafelerinde iç mekan ve dış ̧ mekan ortamlarında bit hata oranı ve sinyal gürültü oranı başarım sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Visible Light Communication (VLC) uses light-emitting diodes (LED)s to transmit data by turning them on and off at very high speeds, too fast for the human eye to perceive. In outdoor environments, LED-based streetlights can be utilized as VLC transmitters. Given the ubiquity of streetlights, they are particularly useful for outdoor broadcasting as required in public safety systems. In this thesis, we develop an FPGA-based VLC system with on- off keying using an LED-based streetlight. The system is built upon the Eclypse Z7 FPGA platform integrated with opto-electronic transmitter and receiver front ends. We present bit error rate (BER) and signal-to-noise ratio (SNR) performance results in indoor and outdoor environments, at various transmission distances.