Kişilik hakkının bir görünümü olarak unutulma hakkı
The right to be forgotten as an aspect of the personality right
- Tez No: 676248
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 537
Özet
Çalışmada kişilik hakkının bir görünümü olarak unutulma hakkı incelenmiştir. Bu doğrultuda inceleme hem Kıta Avrupası hem de Anglo-Amerikan hukuk sistemi kapsamında gerçekleşmiştir. Zira amaçlanan, unutulma hakkının farklı hukuk sistemlerindeki uygulamasını ortaya koyarak hakkın görünümlerini ve kişilik hakkı karşısındaki konumunu belirlemektir. Bu amacın gerekliliği olarak çalışmada öncelikle unutulma hakkının tarihi gelişimi ve hukuki dayanaklarına yer verilmiş, ardından hakkın unsurları, kapsamı, sınırları ve uygulaması tespit edilmiştir. Son olarak ise unutulma hakkı ile ifade özgürlüğü arasındaki dengenin kurulmasındaki ölçütler ve unutulma hakkının kullanılmasıa yönelik başvuru imkânları açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The right to be forgotten as an aspect of the personality right has been examined in this study. In this context, the analysis has been carried out within the scope of both Continental European and Anglo-American legal systems. The aim of this approach is to reveal the application of the right to be forgotten in different legal systems, so that it can be determined the aspects of the said right and its position before the personality right. As required by the said aim, firstly the historical development and legal bases of the right to be forgotten have been examined, and afterwards the elements, scope, limits and implementation of the right have been determined. Finally, the criteria for establishing the balance between the right to be forgotten and freedom of expression and potential remedies in case of the violation of the said right have been explained.