An efficient model for human activity recognition using convolutional neural network (CNN)
Evrimsel sinir ağı (CNN) kullanarak insan faaliyetlerinin tanıma için etkili bir model
  1. Tez No: 676266
  2. Yazar: HUSSEIN RIYADH HUSSEIN AL-GBURI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bilgi, herhangi bir zamanda insan faaliyetlerini sınıflandırma ve tanıma sistemleri aracılığıyla bireylerden elde edilebilir. Bu sistemler hastalıkların tespiti, fizik tedavi aşamalarının iyileştirilmesi, akıllı ev projelerinin geliştirilmesi gibi farklı alanlarda kullanılmaktadır. Bu çalışmada akıllı telefonlar üzerinde bulunan ivmeölçer ve jiroskop sensörlerinden elde edilen veriler kullanılmıştır. Literatürdeki çalışmaların çoğu, makine öğrenmesi ve derin öğrenme tekniklerine dayalı olarak üst düzey özellikleri ve aralarındaki ilişkileri analiz edememektedir. Evrişimli Sinir Ağı (CNN) modeli, üst düzey ve hassas özellikler elde etme kabiliyeti nedeniyle oldukça uygun bir derin öğrenme yaklaşımıdır. Bu arka planı içeren derin öğrenme temelli yaklaşım, çalışmamızdaki deneylerde çeşitli insan etkinliklerinin sınıflandırılmasında kullanılmıştır. Deneylerde, ilgili ağ modellerine farklı girdi parametreleri, katman ve ağ birimleri verilerek sınıflandırma performans doğruluk oranı ölçülmüştür. Sonuç olarak, altı farklı sınıfın yüksek doğrulukla sınıflandırıldığı ve yaklaşık %97.98'lik bir sınıflandırma performansı elde edildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Information can be obtained from individuals through the systems of classifying and recognizing human activities at any time. These systems are used in different areas such as the detection of diseases, improvement of physical therapy stages, development of smart home projects. In this study, the data obtained from accelerometer and gyroscope sensors on smart phones are used. Most of the studies in the literature are unable to analyse higher-level features and their relationships based on machine learning and deep learning techniques. Convolutional Neural Network (CNN) model is a very suitable deep learning approach due to its ability to obtain high level and sensitive features. The deep learning-based approach that includes this background has been used in the classification of various human activities in the experiments in our study. In the experiments, the classification performance accuracy rate was measured by giving different input parameters, layer and network units to the relevant network models. As a result, it has been shown that six different classes are classified with high accuracy, achieving a classification performance of approximately 97.98%