Laparoskopik cerrahide farklı anestezi blok yöntemlerinin postoperatif analjezi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of different anesthesia block methods on postoperative analgesia in laparoscopic surgery
  1. Tez No: 676296
  2. Yazar: BİLAL ATİLLA BEZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİYE SIVACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ: Çalışmada elektif laparoskopik kolesistektomi vakalarında ultrasonografi eşliğinde yapılan erektör spina plan bloğu ile torakal paravertebral bloğun; postoperatif analjezi üzerine etkinlikleri, blok uygulama süresi, postoperatif bulantı, kusma ve komplikasyonlarının karşılastırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma randomize kontrollü prospektif bir çalışma olarak tasarlandı. Elektif laparoskopik kolesistektomi yapılacak 102 hasta www.randomizer.org adresi kullanılarak Grup I ve Grup II ye ayrıldı. Torakal paravertebral blok uygulanan hastalar Grup I, erektör spina plan bloğu olan hastalar Grup II olarak kaydedildi. Bloklar her iki grupta da USG rehberliğinde tek taraflı olarak yapıldı. Blok uygulama süreleri ve postoperatif bulantı kusma verileri kayıt altına alındı. Postoperatif VAS skorları, bulantı, kusma varlığı, 24. saate kadarki ek analjezik ihtiyacı ve gelişen komplikasyonlar kaydedildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, it was aimed to compare the postoperative analgesic efficacy, duration of block application, postoperative nausea and vomiting of thoracic paravertebral block with the erector spina plan block which performed by ultrasonography guidence in elective laparoscopic cholecystectomy cases. MATERIALS AND METHODS: The study was designed as a randomized controlled prospective study. 102 patients undergoing elective laparoscopic cholecystectomy were divided into Group I and Group II using www.randomizer.org. Patients who had thoracal paravertebral block were registered as Group I and who had erector spina plane block were registered as Group II. Blocks were performed unilaterally with USG guidance in both groups. Block application times and postoperative nausea and vomiting datas were recorded for both blocks. Postoperative VPS scores, presence of nausea, vomiting, additional analgesic requirement up to 24 hours and developed complications were recorded.