Tavşan kulağı dolgu ile arteriyel oklüzyon modelinde perivasküler sistemik ve kombine hyalüronidaz tedavilerinin etkinliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of effectiveness of perivascular, systemic, combined hyaluronidase treatments in rabbit ear filler induced vascular occlusion model
  1. Tez No: 676331
  2. Yazar: SİNAN MURAT BOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN YEŞİM ÖZGENEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Hyalüronik asit dolgu enjeksiyonu en sık uygulanan estetik prosedürlerden biri haline gelmiştir. Nispeten güvenilir işlemler olarak kabul edilmesine rağmen uygulanmasının artışı ile en korkulan komplikasyon olan arteriyel emboli daha sık karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamızda tedavinin temelini oluşturan hyalüronidazın farklı kullanımları ve trombolitik ajanlar ile kombinasyonları ile etkin tedavi arayışına katkıda bulunmak amaçlandı. Tavşanların sağ kulağında hazırlanan vasküler ada flebi arterlerine 0,1 ml dolgu enjeksiyonu yapılarak hyalüronik asit embolisi modeli oluşturuldu. 16 tavşan rastgele 4 gruba dağıtıldı. Birinci gruba (kontrol) tedavi uygulanmadı. İkinci gruba (lokal tedavi) subkutan hyalüronidaz enjeksiyonu, üçüncü gruba (sistemik tedavi) intravasküler hyalüronidaz ve alteplaz uygulandı. Dördüncü gruba lokal ve sistemik tedavi beraber uygulandı. Flepler postoperatif 0.,1.,3. ve 7. günlerde fotoğraflandıktan sonra histopatolojik inceleme yapıldı. Grupların nekroz ortalamaları ve nekroza gitme oranları karşılaştırıldı. Tüm tedavi gruplarında kontrol grubuna göre flepler istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde daha iyi prognoz gösterdi (p=0,01). Ayrıca sistemik ve lokal tedavi uygulanan 4. grupta nekroz oranlarının istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde bu tedavilerin ayrı ayrı uygulandığı gruplara kıyasla düşük olduğu görüldü (p=0,01). Bu deneysel çalışma ile hyalüronik asit arteriyel embolisi tedavisinde subkütan hyalüronidaz ve intravasküler hyalüronidaz ile alteplaz tedavilerilerinin kombine kullanımının nekroz gelişimini etkin bir şekilde engellediği gösterildi.
Özet (Çeviri)
Hyaluronic acid filler injection has became one of the most performed cosmetic procedures. It is considered safe but as the applications widen most dreaded complication arterial embolism is encountered more. Our study, aims to contribute effective treatment search by using hyaluronidase which is the main drug in the treatment, in different ways and combining with alteplase. Hyaluronic acid embolism model was formed by injecting 0,1 ml filler into artery of rabbit ear vascular island flap. 16 rabbits were randomly divided into four groups. First group (control) was received no treatment. Second group (local treatment) was applied subcutan hyaluronidase, third group was administered intravascular hyaluronidase and alteplase. Fourth group was given both local and systemic treatment. Flaps were photographed on postoperative day 0,1,3,7 then histopathological analysis was performed. Differences in flap necrosis occurance rate and mean percentage flap necrosis area of each group were compared. All treatment groups were showed statistically significant better prognosis compared to the control group (p=0,01). Besides group 4 has significantly lower necrosis rates compared to group 2 and 3 (p=0,01). The combined use of subcutanous hyaluronidase and intravascular hyaluronidase plus alteplase effectively treated hyaluronic acid arteriel embolism on this experimental study.