Ankara Üniversitesi merkez kampüslerinin liken florası
The lichen flora of central campuses of Ankara University
  1. Tez No: 676330
  2. Yazar: BENGİSU ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Ankara Üniversitesi Merkez Kampüslerinin liken florasını tayin etmek ve farklı lokalitede bulunan kampüslerdeki dağılımları incelemek amacıyla, Tandoğan ve Diş Hekimliği Yerleşkesi, Tıp Fakültesi Dekanlık ve Morfoloji Yerleşkesi, İlahiyat Fakültesi, Hemşirelik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Dil-Tarih ve Coğrafya Fakültesi ve Dışkapı Yerleşkesinde arazi çalışmaları yapılmıştır. Yapılan arazi çalışmaları sonucunda, 7 farklı lokaliteden 283 adet örnek toplanmıştır. Toplanan örnekler üzerinde yapılan mikroskobik ve kimyasal tür tayinleri sonucunda 16 liken türü tespit edilmiş ve yerleşkeler arasındaki dağılımları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, field surveys were made at Campus of Tandoğan and Dentistry, Faculty of Medicine Dean's Office and Morphology Campus, Faculty of Theology, Faculty of Nursing, Faculty of Health Sciences, Faculty of Language, History and Geography and Dışkapı Campus to determine the lichen flora of Ankara University Central campuses and to examine the distribution on different campuses. As a result of the field studies 283 samples from 7 different localities were collected after those microscopic and chemical species determinations performed on the collected samples and 16 lichen species and their distribution among the campuses were determined