Üniversite öğrencilerinde duygu düzenleme süreçleri, yaşantısal kaçınma ve yaygın anksiyete bozukluğu arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examination of the relationships among emotion regulation processes, experiential avoidance and generalized anxiety disorder in university students
- Tez No: 676357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELMA BEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yaygın anksiyete bozukluğu (YAB), sık rastlanılan bir bozukluk olmasına rağmen hakkında en az araştırma yapılan anksiyete bozukluklarındandır. Tez çalışmasının amacı üniversite öğrencilerinde yaygın anksiyete bozukluğu, duygu düzenleme güçlüğü, duygusal dışavurum, endişe, yaşantısal kaçınma ve kişilerarası duygu düzenleme arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Çalışmanın örneklemini yaşları 18 ile 30 arasında değişen 208 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Katılımcılara Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Form, Berkeley Duygusal Dışavurum Ölçeği, Yaygın Anksiyete Bozukluğu-7 Testi, Penn Eyalet Endişe Ölçeği, Kabul ve Eylem Formu-II ve Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeği uygulanmıştır. Yaygın anksiyete bozukluğu düzeyi düşük ve yüksek olan kişiler duygu düzenleme güçlüğü, duygusal dışavurum, endişe, yaşantısal kaçınma ve kişilerarası duygu düzenleme açısından karşılaştırılmışlardır. Çalışmanın sonucunda YAB düzeyi yüksek olan kişilerin, YAB düzeyi düşük olan kişilere kıyasla daha fazla duygu düzenleme güçlüğü, duygusal yoğunluk, endişe ve yaşantısal kaçınma yaşadığı bulunmuştur. YAB düzeyi düşük ve yüksek kişiler kişilerarası duygu düzenleme açısından farklılaşmamışlardır. Ancak; YAB düzeyi yüksek olan kişilerin yatıştırılma kişilerarası duygu düzenleme yöntemini daha fazla kullandığı bulunmuştur. Korelasyon analizleri, YAB ile duygu düzenleme güçlüğü, endişe ve yaşantısal kaçınma arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. YAB'da duygu ve duygu düzenleme süreçlerinin araştırılmasının, bozukluğun daha iyi anlaşılmasına ve uygun müdahale yöntemlerinin geliştirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Although generalized anxiety disorder (GAD) is a common disorder, it is one of the least researched anxiety disorders. The aim of the thesis is to investigate the relationships among generalized anxiety disorder, difficulties in emotion regulation, emotional expressivity, worry, experiential avoidance, and interpersonal emotion regulation in university students. The study sample consists of 208 university students between the ages of 18 and 30. Participants were administered Difficulties in Emotion Regulation Scale-Brief Form, The Berkeley Expressivity Questionnaire, Generalized Anxiety Disorder-7 Scale, Penn State Worry Questionnaire, Acceptance and Action Questionnaire-II, and Interpersonal Emotion Regulation Questionnaire. Individuals with low and high levels of GAD were compared in terms of difficulties in emotion regulation, emotional expressivity, worry, experiential avoidance, and interpersonal emotion regulation. The results of the study showed that participants with high levels of GAD experienced more difficulties in emotion regulation, emotional intensity, worry, and experiential avoidance compared to those with low levels of GAD. Furthermore, no group differences between high and low levels of GAD were found in terms of interpersonal emotion regulation. However; it was found that people with high levels of GAD use soothing interpersonal emotion regulation methods more. Correlation analyses showed that there is a significant positive relationship between GAD and difficulties in emotion regulation, worry and experiential avoidance. It is thought that studying emotion and emotion regulation processes in GAD will contribute to a better understanding of the disorder and the development of appropriate intervention methods accordingly.