Üniversite öğrencilerinde benlik saygısı ile duygu düzenleme güçlüğünün problemli internet kullanımıyla ilişkisi
The relationship between self-esteem and emotion regulation difficulties with problematic internet use among university students
- Tez No: 949809
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK KOCATEPE AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinde problemli internet kullanımı ve duygu düzenleme güçlüğünün benlik saygısı ile olan ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, dijital davranış örüntüleri ve duygusal süreçlerin bireyin benlik saygısı üzerindeki yordayıcı rolünü ortaya koymaktır. Bu doğrultuda, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli benimsenmiştir. Çalışma, Türkiye'de bir üniversitede öğrenim gören 18–25 yaş arası 143 üniversite öğrencisinden elde edilen verilerle yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak Benlik Saygısı Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği ve Problemli İnternet Kullanımı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Pearson korelasyon ve doğrusal hiyerarşik regresyon tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, problemli internet kullanımı arttıkça benlik saygısı düzeyi düşmektedir. Aynı şekilde, duygu düzenleme güçlüğü ile benlik saygısı arasında anlamlı ve negatif yönde ilişkiler bulunmuştur. Özellikle duygu düzenleme güçlüğü ölçeğinin“duygulara açıklık eksikliği”ve“kabul etmeme”alt boyutlarının benlik saygısını anlamlı düzeyde yordadığı saptanmıştır. Regresyon analizi sonuçları incelendiğinde, problemli internet kullanımı ve duygu düzenleme güçlüğü birlikte ele alındığında, benlik saygısındaki varyansın %39'unu açıkladığı görülmüştür. Araştırmanın sonucunda, benlik saygısının bireyin dijital davranışları ve duygusal işleyişiyle doğrudan ilişkili olduğu, bu nedenle benlik saygısını güçlendirmeye yönelik müdahale çalışmalarında duygusal farkındalık ve sağlıklı internet kullanımının göz önünde bulundurulması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between self-esteem and difficulties in emotion regulation with problematic internet use among university students. The primary aim of the research was to reveal the predictive role of individuals' internal psychological structures on digital behavioral patterns. In this context, a correlational survey model, one of the quantitative research methods, was adopted. The study was conducted with data collected from 143 university students aged between 18 and 25, studying at a university in Turkey. The data were gathered using the Self-Esteem Scale, the Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS), and the Problematic Internet Use Scale. Pearson correlation and linear hierarchical regression analyses were employed in data analysis. According to the findings, lower levels of self-esteem were associated with higher levels of problematic internet use. Similarly, significant and positive relationships were found between difficulties in emotion regulation and problematic internet use. Notably, the sub-dimensions of the DERS —“lack of emotional clarity”and“non-acceptance of emotional responses”— were found to significantly predict problematic internet use. When the analysis results was examined, it was observed that self-esteem and emotion regulation difficulties together explained 39% of the variance in self esteem. In conclusion, the findings indicate that digital behaviors are directly linked to individuals' psychological functioning; therefore, emotional awareness and self-worth should be taken into account in interventions targeting internet use.