Bursa İlinin hava kirliliği haritasının çıkarılması
- Tez No: 67638
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEZA KARAER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Uludağ Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET BURSA İLİNİN HAVA KİRLİLİĞİ HARİTASININ ÇIKARTILMASI Bu çalışmada Bursa' da sabit kaynaklarda ısınma ve trafikten kaynaklanan hava kirliliğinin dağılımı ve değerlendirilmesi ele alınmıştır. Bursa Büyükşehir Belediyesi sınırlan içerisinde yer alan sabit kaynakların ısıtılması ve motorlu taşıtların neden olduğu en önemli hava kirleticilerinden kükürtdioksit ( SO2 ) ve azotoksitlerin ( NOx ) ölçüm ve hesap sonuçlan derlenerek hava kirliliğinin etkisi altoda kalan bölgeler“uzaysal enterpolasyon metodu”Kriging kullanılarak belirlenmiştir. Hava kirliliğine maruz kalan bölgeler ve gelecekte kirlilik yoğunluğu beklenen bölgeler saptanmaya çalışılmıştır. Yapılan ölçümler ve hesaplamalar sonucunda, kış dönemini temsil eden 1995 Kasım - 1996 Mart ( Aralık 1995 hariç ) aylarında, nüfusun ve trafiğin yoğun olduğu Heykel, Yıldırım ve Altıparmak' da kirliliğin yoğunlaştığı görülmektedir. Bu semtlerde hem kükürtdioksit ( SO2 ) hem de azotoksitlerin (NOx ) tüm aylar boyunca en yüksek değerleri aldığı görülmektedir. Kirliliğin yoğun olduğu bölgelerde doğalgaz kullanımının artırılması, kaliteli kömür kullanılması ve ısı izolasyonu gibi önlemlerle enerji kayıplarının azaltılması sonucunda özellikle kış aylarında görülen hava kirliliğinin hissedilir derecede azalacağı düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler : Hava Kirliliği, Kirlilik Haritası, Kriging Yöntemi, Bursa SO2, NOx ölçüm Verileri
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT PREPARING AIR POLLUTION MAP OF THE CITY OF BURSA In this study, the distribution and the degree of the air pollution, originated from heating and traffic, in Bursa have been investigated. In the borders of the Bursa Metropolitan Municipiality, the areas remaining under the effect of air pollution was determined by composing the measurements and calculations of sulfur dioxide ( SO2 ) and nitrogen oxides ( NOx ), which are the most prominent air pollutants, that caused by household heating, small management and motor- vehicles and by using the space interpolation method, named Kriging. Thus, those areas which exposed to air pollution and those which expected to have intense air-pollution in the future have also been established. The results of the measurements and calculations show that pollution concentrates in Heykel, Yıldırım and Altıparmak where the density of population and traffic is high. In between November 1995 and March 1996 ( exclude December 1995 ) this areas, both sulfur dioxide (SO2 ) and nitrogen oxides (NOx) reached the highest values in all months. It is considered that an important decrease in air pollution which especially seen in winter will be possible by increasing the use of natural gas in areas where air pollution is high, by using coal with high quality and by heat isolation which would decrease losses of energy. Key words : Air Pollution, Pollution Map, Kriging Methods, Measurment Values of SO2 and NOx in Bursa