Antep fıstığı kabuğundan gözenekli karbon üretimi ve enerji depolama alanında uygulanması
Production of porous carbon from pistachio shell and its application in energy storage area
  1. Tez No: 676477
  2. Yazar: MİKAİL BAYKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜSLÜM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji elde edilmesi ve bu enerjinin ihtiyaç duyulduğunda kullanılabilmesi açısından enerji depolama büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, yüksek performansa sahip enerji depolama sistemlerinden olan ultrakapasitörler için elektrot malzemesi olarak kullanılabilecek gözenekli karbonlar üretilmiş ve üretilen bu gözenekli karbonların ultrakapasitör performansına etkisi incelenmiştir. Başlangıç maddesi olarak atık durumundaki biyokütle temelli Antep fıstığı kabukları, gözenekli karbon üretiminde kullanılmıştır. Gözenekli aktif karbon üretimi, biyokütlenin karbonizasyon prosesi sonrasında CO2 gazı ve KOH kimyasalı kullanılarak fiziksel ve kimyasal aktivasyonun eş zamanlı uygulanması ile gerçekleştirilmiştir. Üretimi gerçekleştirilen gözenekli karbonlara SEM, BET ve XRD analiz teknikleri uygulanarak karakterize edilmiştir. Gözenekli karbonların ultrakapasitör performansları hakkında bilgi edinilmesi ve enerji depolama alanında kullanılabilirliğini incelemek amacıyla gözenekli karbon numunelerine CV, GCD ve EIS analiz teknikleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy storage is of great importance in terms of obtaining energy from renewable energy sources and using this energy when needed. In this study, porous carbons that can be used as electrode material for ultracapacitors, which are one of the high performance energy storage systems, were produced and the effect of these produced porous carbons on the ultracapacitor performance was investigated. Biomass-based pistachio shells in waste state as the starting material were used in the production of porous carbon. The production of porous activated carbon was carried out by the simultaneous application of physical and chemical activation using CO2 gas and KOH chemical after the carbonization process of biomass. The porous carbons produced have been characterized by applying SEM, BET and XRD analysis techniques. CV, GCD and EIS analysis techniques were applied to porous carbon samples in order to obtain information about the ultracapacitor performance of porous carbons and to examine their usability in energy storage.