Yumurta kabuğu, antep fıstığı kabuğu, fındık kabuğu, pirinç kabuğu ve zeytin çekirdeğinden hazırlanan adsorbanların adsorpsiyon performansları
Adsorption performance of adsorbents prepared from egg shell, pistache nut shell, hazelnut shell, rice hull and olive stone
  1. Tez No: 300161
  2. Yazar: BUSE KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TOPALLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Yumurta kabuğu, antep fıstığı kabuğu, fındık kabuğu, pirinç kabuğu ve zeytin çekirdeğinden hazırlanan adsorbanlar üzerinde As5+, Cu2+, Fe2+, Cr6+ ve Ni2+ iyonların sulu çözeltilerden adsorpsiyonu incelendi.Yumurta kabuğunun yapısı çok miktarda CaCO3 bulundurduğundan dolayı, CaCO3 asidlerle reaksiyona girdiği için yumurta kabuğunun asidlerle aktivasyonu yapılamadı. Yumurta kabuğunun dışındaki adsorbanların HCl, H2SO4 ve H3PO4 ile kimyasal aktivasyon sayesinde elde edilen aktif karbonların 600°C'de maksimum bir yüzey alanına sahip olduğu gözlendi.Absorbans-konsantrasyon grafikleri sayesinde sulu çözeltilerden adsorbe olan iyonların konsantrasyonları UV/VIS bir spektrofotometre ile absorbans ölçülerek bulundu.Değişik sıcaklıklarda her bir adsorbanın ağırlık kayıpları, aktif karbon verimleri, yüzey alanları ve adsorbanların gözenek özellikleri tayin edildi. Bu adsorbanların her bir iyon için adsorpisyon perfomansları (%), adsorpsiyon izotermleri, Freundlich ve Langmuir adsorpsiyon izotermi değişimleri elde edildi. Burada deney sonuçlarının Langmuir denkleminden daha çok Freundlich denkleminne uyduğu gösterildi.Deneysel verilere göre, en uygun adsorbanın hem As5+ iyonu hem de Fe2+ iyonu için H2SO4 ile aktive edilmiş fındık kabuğu, hem Cu2+ iyonu hem de Cr6+ iyonu için en uygun adsorbanın HCl ile aktive edilmiş zeytin çekirdeği ve Ni2+ iyonu için H2SO4 ile aktive edilmiş zeytin çekirdeği olduğu saptandı.Anahtar KelimelerAdsorban, Adsorpsiyon, Yumurta kabuğu, Antep fıstığı kabuğu, Fındık kabuğu, Pirinç kabuğu, Zeytin çekirdeği.
Özet (Çeviri)
Adsorption of As5+, Cu2+, Fe2+, Cr6+ and Ni2+ ions from aqueous solutions on egg shell, pistachio-nut shell, hazelnut shell, rice hull and olive stone was studied. Due to the fact that the structure of egg shell have large amounts of CaCO3, activation of egg shell with acids could not carried out since CaCO3 reacts with acids.It was observed that active carbons obtained by means of chemical activation of adsorbents except for egg shell with HCl, H2SO4 and H3PO4 have a maximum surface area at 600°C.The concentrations of adsorbed ions from aqueous solutions were found by measuring the absorbance with a UV/VIS spectrophotometer by means of the absorbence-concentration plots.Weight loses, active carbon yields, surface areas and pore properties of each adsorbent were determined at different temperatures. Adsorption performances (%), adsorption isotherms, Freundlich and Langmuir adsorption isotherm changes of these adsorbents were obtained for each ion. Here it was showed that the experimental results were agreement with more the Freundlich equation than the Langmuir equation.It was determined that the most suitable adsorbent was hazelnut shell activated with H2SO4 for both As5+ ion and Fe2+ ion, olive stone activated with HCl for both Cu2+ ion and Cr6+ ion, and olive stone activated with H2SO4 for Ni2+ ion according to the experiment data.Key WordsAdsorbent, Adsorption, Egg shell, Pistachio-nut shell, Hazelnut shell, Rice hull, Olive stone.