Sürdürülebilir tüketim davranışı ve teknoloji kabul modeli: Letgo ve Dolap uygulamaları örneği
Sustainable consumption behavior and technology acceptance model: Letgo and Dolap applications example
  1. Tez No: 676513
  2. Yazar: GÜLŞAH OKŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Toplumların tüketim alışkanlıklarındaki hızlı değişimler başta olmak üzere sayılabilecek birçok sebep, insanlığın birçok çevre sorunu ile karşı karşıya kalmasına neden olmuştur. Gelinen noktada bireyin bilinçli davranışları büyük önem taşımaktadır. Sürdürülebilir Tüketim Davranışı kavramının temelinde bireyin doğal kaynakların kullanımını azaltarak şimdiki ve gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılama bilinci yer almaktadır. Bu doğrultuda gerçekleştirilen araştırmanın amacı, bireyin sürdürülebilir tüketim davranışının, Letgo ve Dolap gibi ikinci el alışverişin çevrimiçi ortamda gerçekleşmesini sağlayan uygulamaları benimsemesine olan etkisini incelemektir. Araştırma online anket yöntemi ile 980 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan Sürdürülebilir Tüketim Davranışı Ölçeği Doğan, Bulut ve Çımrın (2015) tarafından geliştirilmiştir ve çevresel duyarlılık, tasarruf, yeniden kullanma, gereksiz tüketim olmak üzere dört boyuttan oluşmaktadır. Letgo ve Dolap uygulamalarının benimsenme niyetlerinin belirlenmesi için Davis (1989) tarafından geliştirilen Teknoloji Kabul Modeli kullanılmıştır. Araştırmanın analizi için SPSS ve SmartPLS programları kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre gereksiz tüketim düzeyinin Dolap ve Letgo uygulamalarından algılanan fayda ve algılanan kullanım kolaylığına, yeniden kullanma alışkanlığının konu edilen uygulamalardan algılanan faydaya anlamlı bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca çevresel duyarlılığın algılanan kullanım kolaylığına etkisi Dolap uygulaması için tespit edilirken, Letgo uygulaması için bir etki belirlenememiştir.
Özet (Çeviri)
Many reasons which are including the rapid changes in the consumption habits of the societies, have caused humanity to face environmental problems. Conscious behaviors of the individual are of great importance at this point. At the basis of the concept of Sustainable Consumption Behavior lies the awareness of the individual to meet the needs of current and future generations by reducing the use of natural resources. The purpose of the research carried out in this direction is to examine the effect of the sustainable consumption behavior of the individual on the adoption of applications such as Letgo and Dolap that enable second-hand shopping to take place online. The research was conducted using the online questionnaire method and 990 people participated.The Sustainable Consumption Behavior Scale used in the study was developed by Doğan, Bulut and Çımrın (2015) and consists of four dimensions: environmental awareness, saving, reuse, and unnecessary consumption. The Technology Acceptance Model developed by Davis (1989) was used to determine the adoption intention of Letgo and Dolap applications. SPSS and SmartPLS programs were used for the analysis of the research. According to the results, it was determined that unnecessary consumption level had a significant effect on perceived benefit and perceived ease of use from Dolap and Letgo applications, and reuse habit on perceived benefit from the mentioned applications. In addition, while the effect of environmental sensitivity on perceived ease of use was significant for the Dolap application, it was determined that it did not have a significant effect for the Letgo application.