Lipid profili ile COVİD-19 arasındaki ilişki
The relationship between lipid profile and COVID-19
- Tez No: 676521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ACLAN ÖZDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: İlk olarak Çin'in Wuhan bölgesinde tespit edilen ve ardından hızlıca tüm dünyayı etkisi altına alarak Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilmesine sebep olan COVİD-19, halihazırda birçok ülke için ciddi bir sağlık sorunudur. Çalışmamız Covid-19 hastalarında lipid profillerini değerlendirerek, diğer laboratuvar parametreleriyle olan ilişkisini ve bunların prognoza etkisini göstermeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Covid-19 enfeksiyonunun Türkiye'de ilk tanı konulduğu 11 Mart 2020 ile Haziran 2020 tarihleri arasında Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yatarak tedavi gören, PCR sonucu pozitif olan hastalar alınarak retrospektif şekilde hazırlanmıştır. Çalışmamızda hastaların ilk yatışı esnasında alınan anamnez bilgileri, vital bulguları, laboratuvar parametreleri ve BT bulguları retrospektif olarak incelenmiş, çalışmamıza uygun parametreleri içermeyen hastalar çalışmadan çıkarılmıştır. Ayrıca hastaların takipleri sonucu taburculuk durumları, yoğun bakım ünitesi ihtiyacı olup olmadığı da çalışmaya eklenmiştir. İstatistiksel analiz için SPSS (versiyon 21) yazılımı kullanılmıştır. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğuna Kolmogrov Smirnov ve Shapiro Wilk testleri ile Q-Q plot ve histogram grafikleri ile bakıldı. Analiz sonucunda normal dağılan değişkenler ortalama ± standart sapma ile normal dağılmayanlar ortanca (minimum- maksimum) olarak gösterildi. Kategorik veriler frekans (yüzde) ile gösterildi. Sürekli verilerde iki grup karşılaştırmaları veriler normal dağıldığında Bağımsız örneklem t testi, normal dağılmadığında Mann Whitney U testi ile, üç grup karşılaştırması normal dağıldığında Tek Yönlü Varyans Analizi testi, normal dağılmadığında Kruskal Wallis testi ile yapıldı. Kategorik veriler Fisher'in kesinlik testi ile karşılaştırıldı. Sürekli veriler arası ilişki, veriler normal dağılmadığı için Spearman korelasyon ile bakıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Covid-19, which was first detected in the Wuhan region of China and then rapidly affected the whole world, causing it to be declared a pandemic by the World Health Organization, is already a serious health problem for many countries. Our study aims to evaluate the lipid profiles of Covid-19 patients and to show their relationship with other laboratory parameters and their effect on prognosis. Materials and Methods: Our study was prepared retrospectively by taking inpatients with positive PCR results in Bezmialem Vakıf University Medical Faculty Hospital between March 2020 and June 2020, when the Covid-19 infection was first diagnosed in Turkey. In our study, anamnesis information, vital signs, laboratory parameters and CT findings obtained during the first hospitalization of the patients were examined retrospectively, and patients who did not have the parameters suitable for our study were excluded from the study. In addition, the discharge status of the patients as a result of the follow-ups and the need for an intensive care unit were added to the study. SPSS (version 21) software was used for statistical analysis. The conformity of the variables to the normal distribution was evaluated with Kolmogrov Smirnov and Shapiro Wilk tests and Q-Q plot and histogram graphs. As a result of the analysis, normally distributed variables were shown as mean ± standard deviation and non-normally distributed variables were shown as median (minimum-maximum). Categorical data were presented with frequency (percentage). In continuous data, comparisons of two groups were made with the Independent sample t-test when the data were normally distributed, with the Mann Whitney U test when they were not normally distributed, with the One-Way Analysis of Variance test when the three group comparisons were normally distributed, and with the Kruskal Wallis test when they were not normally distributed. Categorical data were compared with Fisher's precision test. The correlation between continuous data was analyzed with Spearman correlation since the data were not normally distributed. The p value of