Sağlıklı kişiler ile COVİD-19 tanılı hastaların serum lipid profili, vitamin b12, cinsiyet hormonları ve folat düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması
The relationship between serum lipid profile, vitamin B12, sex hormones and folate levels in healthy subjects and COVD-19 patients
  1. Tez No: 834350
  2. Yazar: DUYGU MİNE YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KARAPEHLİVAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada sağlıklı kişiler ile COVID-19 tanılı hastaların serum lipid profili, cinsiyet hormonları, vitamin B12 ve folat düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada 200 adet kontrol ve 200 adet COVID-19 tanılı hasta olmak üzere toplam 400 bireyin serum örneklerinde lipid profili (total kolesterol (TK), trigliserid (TG), yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL-C), düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL-C)), B12 vitamini ve folat düzeyleri ile erkek bireylerde total testosteron, kadın bireylerde ise östradiol (E2) ve progesteron hormonu düzeylerinin ölçümü yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship serum lipid profile, sex hormones, vitamin B12 and folate levels between healthy controls and COVID-19 patients. In the study, lipid profile (total cholesterol (TK), triglyceride (TG), high-density lipoprotein (HDL-C), low-density lipoprotein (LDL-C)), vitamin B12 and folate levels were measured in the serum samples of 400 individuals, including 200 controls and 200 COVID-19 patients. Total testosterone levels were measured in male, and estradiol (E2) and progesterone hormone levels were measured in female.