Türkiye'de üretilen tütün çeşitlerinin FTIR cihazı kullanılarak menşeinin tespit edilmesi
Determining the origin of tobacco varieties produced in Turkey using FTIR device
  1. Tez No: 676577
  2. Yazar: AYŞE NUR YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Açık olarak ve kullanıma hazır halde satılan tütünün fiziki özelliklerinden faydalanılarak üretim yerleri, kaliteleri belirlenmeye çalışılmakta ve buna bağlı olarak fiyatlandırma yapılarak müşteriye satılmaktadır. Tütün eksperleri bu tütün yapraklarını fiziksel niteliklerine göre, içim niteliklerine göre ve kimyasal bileşimlerine göre ayırt ediyorlar. Yasal ve sahte tütünleri görsel olarak ayırt etmek son derece zordur dolayısıyla hızlı, basit, spektroskopik bir tütün analizi yöntemi, son derece ayırt edici bir şekilde tanımlanması sağlayacağız. Bu çalışmada bilimsel yöntemler ve Fourier dönüşümlü kızılötesi-azaltılmış toplam yansıma (FTIR-ATR) cihazı kullanılarak satışta olan açık tütünlerin menşeinin tayin edilmesi ve böylece kaçak tütünün tespiti ile kontrolünün daha hızlı ve kolay sağlanması amaçlanmaktadır. Çalışmamızda FTIR ile kimyasal yapılarına göre sınıflandırarak çakıştırma yaparak literatüre önemli katkılar sunmasını sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
By making use of the physical characteristics of tobacco, which is sold open and ready for use, production sites and quality are tried to be determined and pricing is made accordingly and sold to the customer. Tobacco experts distinguish these tobacco leaves according to their physical properties, smoking qualities and chemical compositions. It is extremely difficult to visually distinguish between legal and fake tobacco, so we will provide a fast, simple, spectroscopic method of tobacco analysis, highly distinctive identification. In this study, it is aimed to determine the origin of open tobacco on the market by using scientific methods and Fourier transform infrared-reduced total reflection (FTIR-ATR) device, thus enabling faster and easier detection and control of illegal tobacco. In our study, it will be ensured that it makes important contributions to the literature by classifying it according to its chemical structures with FTIR.