Sosyal bilgiler dersinde değerlerin öğretimine izciliğin etkisi
The effect of scouting on the teaching of values in social sciences course
  1. Tez No: 676586
  2. Yazar: ŞERİFE ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİNASİ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Yapılan araştırmanın amacı izciliğin sosyal bilgiler dersi kapsamındaki değerlerin öğretimi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Araştırma nitel araştırma yaklaşımı içerinde yer alan durum çalışma deseni ile yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu olarak Düzce Yığılca ilçesindeki araştırmacının izcilik kamplarını yaptığı okul belirlenmiştir. Araştırmanının örneklemi için ölçüt örneklem yöntemi ile okuldaki öğrencilerden en az bir izci kampına katılmış öğrenciler arasından 8ınıflardan 6, 7. Sınıflardan 9 öğrenci olmak üzere, 9/u kız ve 6'sı erkek olmak üzere 15 öğrenci belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen kod ve temalar ışığında sosyal bilgiler dersindeki 18 değerden 4 tanesinin öğretiminde izciliğin olumlu bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Olumlu yönde etkilenen bu değerler sorumluluk, dayanışma, duyarlılık vatanseverliktir. Araştırmada izcilik faaliyetinin değerlere etkisi ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Araştırma sonucunda gece nöbeti ve teftiş faaliyetlerinin sorumluluk değerini kazandırmada, oba sisteminin dayanışma değerinin kazandırılmasında, Çanakkale Milli bilinç kampı ve bayrak töreni faaliyetlerinin vatanseverlik değerini kazandırmada, fidan dikme ve çevre temizliği faaliyetlerinin duyarlılık değerini kazandırmada etkili olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Yapılan araştırma sosyal bilgiler dersi alanında değerlerin eğitimine farklı ve uygulamalı bir yöntem kazandırması ve bu alanda izciliğin etkisini inceleyen başka bir araştırmanın olmaması açılarından önemli görülmektedir. Bu bilgiler ışığında sosyal bilgiler öğretmenlerinin izcilik faaliyetleri ile programda geçen değerleri öğrencilerine doğal yaşam ortamında ve aktif olarak uygulama şansı vererek öğretebilmeleri mümkündür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the impact of scouting on the teaching of values within the scope of social studies course. The research was conducted with a“case study pattern”contained within the“qualitative research”approach. As a working group of the study, the school in Düzce Yığılca district where the researcher conducted the scouting camps has been identified. For a sample of his research, he participated in at least one scout camp from students at the school with the“criteria sample”method. 6, 7 from 8th grade among students. Of the classes, 15 students were identified, including 9 students, 9/u girls and 6 "boys. The research used a semi-structured interview form as a data collection tool. The data obtained as a result of the interviews were analyzed through the descriptive analysis method. Based on the code and themes obtained as a result of the analysis, it was concluded that scouting had a positive effect on the teaching of 4 of the 18 values in the social studies course. These values that are positively affected are responsibility, solidarity, sensitivity is patriotism. The impact of scouting activity on values was examined in detail in the research. The investigation concluded that the night watch and inspection activities; it has been concluded that the oba system has been instrumental in achieving the value of solidarity, Çanakkale Milli Bilinç Kampı (the Dardanelles National Consciousness Camp) and the flag ceremony activities have been instrumental in achieving the value of patriotism, and the sapling and environmental cleaning activities have been valued for sensitivity. The research is seen as important in the field of social studies as giving a different and applied method to the education of values and the absence of any further research examining the impact of scouting in this field. Based on this information, it is possible that social studies teachers can teach their scouting activities and the values set in the program by giving their students the chance to apply them in the natural habitat and actively.