Control of recyclable wastes and zero waste practices: the example of Necmettin Erbakan Universi̇ty
- Tez No: 676644
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KUNT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dünya üzerinde yaşayan milyarlarca insan her gün bilinçsizce tüketim yapmaktadır. Oluşan atıklar ise yine sorumsuzca davranılarak doğaya bırakılmaktadır. Doğal kaynakların hızla tükenmesinden dolayı insanlık yeni arayışlara girmiştir. Bunların içerisinde en önemlisi olan atık yönetimi ve geri dönüşüm milattan öncesine kadar dayanmaktadır. Satın alınan her ürün kişilerin kullanımına bir ambalaj içerisinde sunulmaktadır. Bu nedenle geri dönüşümü yapılarak iyi değerlendirilen atıklar ülke ekonomisine kazanç sağlamaktadır. Sıfır Atık Projesi ile başlatılan geri dönüştürülebilir atıklar başta olmak üzere tüm atıkların değerlendirilmesi konusu ülkemizde 2017 yılında başlatılmış olup 2019 yılında yönetmelik ile kesinleştirilmiştir. Bu çalışmada, çevre bilinci ve doğal kaynakların korunması yönünde üniversitemizin mevcut durumu değerlendirilerek hangi çalışmaların yapıldığı ve yapılması gerektiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sıfır Atık Birimi kurulmasından başlayarak atıkların ayrı sınıflarda toplanmasına kadar gerçekleştirilen tüm faaliyetler aşama aşama belirtilmiştir. Ayrıca toplamda öğrenci, akademisyen ve idari personelin katıldığı 306 kişiye uygulanan bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anket sonuçlarına göre katılımcıların atık yönetimi konusunda bilinçli olduğu görülmüştür. Daha sonra toplanılan atık miktarları üzerinden ekonomiye ve çevreye olan katkılar hesaplanarak ülke ekonomisine ne derecede katkıda bulunulabileceği sayısal değerlerle vurgulanmıştır. Sonuç olarak, üniversitelerde atık yönetimi konusunda mevcut bilinç seviyesi ölçülerek nasıl daha iyi hale getirilebileceği konuları hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Billions of people around the world consume unconsciously every day. The resulting wastes are again left to nature by being irresponsible. Due to the rapid depletion of natural resources, humanity has entered new searches. The most important of these, waste management and recycling, dates back to B.C. Each purchased product is made available to us in a package. Well-evaluated wastes benefit the country's economy. The issue of evaluation of all wastes, especially recyclable wastes initiated with the Zero Waste Project, was initiated in our country in 2017 and was finalized in 2019 with a regulation. In this study, the current situation of our university in terms of environmental awareness and protection of natural resources has been evaluated and it has been tried to reveal what studies have been done and what needs to be done. All activities carried out from the establishment of the Zero Waste Unit to the collection of wastes in separate classes are indicated in stages. In addition, a survey study was conducted on 306 people, in which students, academicians and administrative staff participated. According to the results of the survey, it was seen that the participants were conscious about waste management. Then, the contribution to the economy and the environment is calculated over the amount of collected waste, and the extent to which the country's economy can be contributed is emphasized with numerical values. As a result, the current level of awareness on waste management in universities was determined and information was given on how to improve it.