A methodology proposal to systematic analysis of observations within tmsa reports
Tmsa raporlarındaki bulguların sistematik analizineyönelik bir yöntem önerisi
  1. Tez No: 676645
  2. Yazar: HÜNKAR KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Son zamanlarda deniz tankeri endüstrisinde, kaliteli ve güvenli yönetim sistemlerinin gerekliliği açısından TMSA denetimlerinin önemi git gide artmıştır. Bu doğrultuda şirketlerin artık TMSA rehberliğinde dinamik, planlı ve sürdürülebilir, güncel kurallarla gelişen bir işletim sistemine ihtiyaçları olduğu ortaya çıktı. TMSA denetlerinin bu kadar önemli olmasına karşın hazırlık süreçlerindeki ve denetler neticesinde eksik olan sistematik bir yaklaşım her yönden kayıplara yol açacaktır. Bu çalışma Denizcilik şirketlerinin sistemlerindeki bu savunmasız duruma çözüm üretmek için HFACS ve bilişsel haritalama tekniği yardımıyla şirketlere sistemsel çözüm önerileri için destek sunmaktadır. HFACS metodu ile çözümlenen uygunsuzluklar oluşturulan tabloda Bilişsel haritalama tekniğiyle ağırlıkları tespit edilen nedensel analizler uygun düzeltici ve önleyici hareketlerin tesisinde işletme firmasına sistematik bir resim sunacaktır. İçerdikleri benzer çözüm yolları ve sebep-sonuç ilişkisi çerçevesinde tekrar gruplanarak, problemlerin çözümünde katkılarının olumlu-olumsuz veya etkisiz olacak şekilde işaretlenmiştir. Bu yöntemle birbiriyle çözümsel olarak ilişkili maddelerin ayrıt edilmesi sağlanmıştır. Genel olarak çözümsel bir yöntem ortaya koyulduğu için“-”negatif etki yoktur. Benzer gruplarda“+”benzeşmeyen gruplarda da“0”olacak şekilde bir matris oluşturulmuştur. Bu çalışma aynı zamanda TMSA yapısal organizasyonu ile şekillendirilen uygunsuzluk çözümlerinin çalışmasındaki optimizasyonunu, zaman verimliliğini ve güvenlik yönetim sistemlerinin etkinliğini açısından da artırmaya yardımcı olur. Bu Çalışma tanker işleten firmaların“değişim yönetimi”prosedürleri için önemli ve yaratıcı çözümler de getirebilir. Sonuç olarak bu çalışmanın önerdiği yöntem kullanılarak şirketlerin TMSA ve KPI yönergelerine uygun, sürdürülebilir ve emniyetli bir işletim sistemi kurmaları için insan gücünün optimum düzeyde kullanılması sağlanabilir. Tüm bu yollarla da şirketler,“sıfır politika”dedikleri sıfır kirlilik, sıfır olay, sıfır kaza politikalarına bir adım daha yaklaşabilirler.
Özet (Çeviri)
As of late in the maritime tanker industry, the significance of TMSA audits has expanded as far as the need for quality and safety management systems. TMSA audits have have gotten to the meaningful part where it influences the standing and exchange of companies. Therefore, this study is aimed to emphasize TMSA's this supportive role in the company's SMS and finding the optimal TMSA audit results to ensure continuous improvement of the system under HFACS and Cognitive Mapping methods. This study likewise proposes another deliberate methodology and new point of view to examine perceptions and causations with the Cognitive Mapping Technique. The HFACS model provides very favorable results in the analysis of non-conformities revealed in TMSA audits. It offers a clear path to the operator with the guiding elements it contains, especially in the detection of human-based errors and the determination of corrective and preventive actions. The HFACS is the first fundamental leg of this study, which can resolve the non-conformities and separate them into more groups within a similar framework and as per their relations with cause-effect. The method contains good enough figures for contributions to the solution of the problems. This study collaborates with the Cognitive Mapping technique which is the second main fundamental leg of this research to obtain complex links with the finding's causational relationships. Both models are essential for finding an appropriate perspective of the causational analysis in a manner of TMSA. The study contains columns for causations analyzed with HFACS and matched with their relativity of TMSA Elements in a Matrix under the cognitive mapping technique. Afterward, those are marked as positive, negative, or zero-natural as appropriate. The fact is possibility of a“-”negative effect to each causation is very unlikely. The study continues with a matrix, it was formed as“+”it means the effect of each matched group was to be observed increasing the impact of causations and“0”Zero means non-related groups. At the end of the framework, companies can reveal organized causation of TMSA audit reports along with the causation's relativity model. This approach can trigger creative remedial and corrective actions as well as preventive actions to be addressed hearth of the SMS. Those applications together with management change procedures help operators to carry out sustainable improvement in their SMS as required (ISM Code, 2020). Another benefit of this study is to boost the optimization of TMSA structural organization works, time efficiency, and effectiveness of safety management systems. A detailed procedure for“management of change”can boost the systems with rapid improvement. In all these ways, companies can take one step closer to their policies of zero pollution, zero-incident, and zero accident, which they call "zero policy.