Spor haberlerinin farklı mecralarda dil kullanımı
Language use of sports news in different media
  1. Tez No: 676674
  2. Yazar: EZGİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE KAZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışma kapsamında yeni medya olarak ifade edilen internet haberciliği ile geleneksel medya olarak yer alan televizyon ve gazete haberlerinin spor haberlerinde nefret söylemi düzeyi saptanmaya çalışılmıştır. Bu noktada 2 iki farklı spor gazetesi, 3 farklı spor kanalı, 3 farklı spor sitesi incelemeye alınmıştır. Bu mecraların spor haberlerinde kullandıkları haber dili içerisinde nefret söyleminin oranı, incelenen mecraların haberlerinde yer alan haber kaynakları ve spor dallarının da nefret söylemi ifade eden kavramların dağılımı içerik analizi yöntemi ile ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte spor haberlerinde sıklıkla kullanıldığı görülen ekonomi kavramları da kimi analizlere konu edilmiştir. Elde edilen verilerin analizi karşılaştırmalı tablolarla sayılsal olarak ortaya koyulup çalışma probleminin yani nefret söyleminin ne ölçüde kullanıldığının tespit edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the extent of the study, it was tried to determine the level of hate speech in the internet journalism, which is defined as new media, and in the sports news of television and newspaper news', which are traditional media. At this point, 2 different sports newspapers, 3 different sports channels, 3 different sports websites were taken under review. The ratio of hate speech in the news language used by these channels in sports news, the news sources in the news of the analyzed media and the distribution of the concepts expressing hate speech in sports branches were tried to be revealed by the method of content analysis. It has been deemed necessary to compare also the concepts of economy which are constantly mentioned in sports news. It is aimed to reach the level of hate speech by presenting the analysis of the data obtained, with comparative tables as numerically.