Yukarı Göklü Nekropolü buluntuları
Findings of Yukarı Göklü Necropolis
  1. Tez No: 676673
  2. Yazar: FUAT TÜRKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLCAN GÖKCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada Şanlıurfa İli, Halfeti İlçesi, Yukarı Göklü Köyü sınırları içinde bulunan Yukarı Göklü Nekropolü'nden ele geçmiş buluntular değerlendirilmiştir. Çalışmada buluntular değerlendirilmeden önce nekropolün coğrafi konumu, kazı ve araştırma tarihçesi ile mezarları hakkında bilgi verilmiştir. Bunun akabinde nekropolde bulunmuş olan toplam 147 eser incelenmiştir. Söz konusu eserlerden 62 adeti takılar, 2'si silah ve 83 adedi çanak çömlektir. Takılar kendi içinde süs iğneleri, saç kıskacı ve halka boyunluklar olarak sınıflandırılmıştır. Silahlar ise kargı uçlarından oluşmaktadır. Çanak çömlekler arasında ise çanaklar, kâseler, bardaklar, çömlekçikler, çömlekler, meyvelikler ve birleşik kaplar yer almaktadır. Takılar ve silahlar bakır; çanak çömlekler ise pişmiş toprak üretimidir. Ayrıca çalışmada incelemiş olduğumuz eserlerin tipolojsi ve kataloğu oluşturulmuştur. Kataloğu oluşturulmuş olan eserlerin çevre kültürlerden bulunan benzerleri de katalogta verilmiştir. Bu bağlamda bölgeler arası ilişkiler tespit edilmeye çalışılmıştır. Yukarı Göklü Nekropolü buluntularının yakın benzerlerine Anadolu ve çevre kültürlerde (Kuzey Suriye ve Kuzey Irak) rastlanmıştır. Elde edilen veriler ışığında incelemiş olduğumuz eserler Erken Tunç Çağı'na tarihlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, findings obtained from Yukarı Göklü Necropolis within the borders of Yukarı Göklü Village in Halfeti in Şanlıurfa were evaluated. Before the findings were evaluated in the study, information was given about the geographical location of the necropolis, the history of excavation and research and its graves. Subsequently, a total of 147 pieces found in the necropolis were examined. Among these pieces, 62 of them are jewelry, 2 of them are weapons and 83 of them are pottery. Jewelries are classified as ornamental pins, hair clips and ring neck collars. Weapons consist of spearheads. Pottery includes dishes, bowls, glasses, pots, small pots, fruit stands and combined vessels. Jewelry and weapons are made of copper; the pottery is made of earthenware. In addition, the typology and catalog of the pieces we examined in the study were created. Similar pieces from the surrounding cultures are given in the catalogue. In this context, relations between regions have been tried to be determined. Close similarities of Yukarı Göklü Necropolis were found in Anatolia and the surrounding cultures (Northern Syria and Northern Iraq). In the light of the data obtained, the pieces we have examined have been dated to the Early Bronze Age.