Bursa'da bulunan bazı besin üretim tesisleri ve depolarının iç mekanlarının havasal mikrobiontası
The airborn mycobionta of the inner parts of some food production plants and the food storages in Bursa
- Tez No: 67669
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN GÜCİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, besiyerlerinin bulunduğu plakların hava ile temas ettirilmesi yöntemi kullanılarak, Bursa çevresinde değişik besin işletmeleri ve depolarının mikobiontasının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu sebeple 1 Aralık 1995 - 15 Ekim 1996 tarihleri arasında 1.5 aylık peryotlarla 16 besin işletmesi ve depolarından 8 defa örnek alınmıştır. Bir yıllık süre içinde alınan 864 petri plağı örneği üzerinde yapılan çalışmada toplam 3152 koloni sayılmıştır. Plaklardan kolonileri saflaştırmak suretiyle 20 genusa ait, 63 tür ve 4 varyete izole edilmiştir. İzole edilen türler içerisinde Aspergillus ve Penicillium genuslarına ait 12 tür ve 1 varyete Türkiye için yeni kayıttır.Anahtar sözcükler : Hava, Besin, Mikobionta
Özet (Çeviri)
The Airborn Mycobionta Of The Inner Parts of Some Food Production Plants And The Food Storages In Bursa ABSTRACT : We aimed to detect the mycobionta of the different kinds of food plants and storages around Bursa, by the method of exposure of the plates to the pure air. We took 8 times samples from 16 food plants and storages for each 1.5 month periods between December 1st 1995 - October 15th 1996. We gained 3152 colonies on 864 petri plates for a year. 63 moulds species and 4 varieties belong to 20 genera have been isolated by pure culture methods. 12 species and 1 variety which belong to Aspergillus and Penicillium genera are the first found in Turkey.Key Words : Air, Food, Mycobionta