Muhammed Sabbân ve Belâgat'a dair görüşleri
Muhammed Sabban and his Opinions about al-Belâga
  1. Tez No: 676794
  2. Yazar: AHMET HARMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Mısır erken dönemlerden bu yana pek çok alime ev sahipliği yapmış bunun yanı sıra pek çoğunun da uğrak yeri olmuştur. Dolayısıyla Mısır'da zamanla bir ilim kültürü oluşmuş ve bu kültür kurulan farklı medrese ve üniversitelerle de kurumsal bir yapıya kavuşmuştur. Mısır/Kahire'de doğan Ebü'l-İrfân Muhammed b. Alî es-Sabbân el-Mısrî Osmanlının Mısır'daki son dönemlerinde yaşamış Mısırlı bir isimdir. Çeşitli hocalardan İslâmî ilimlerin yanı sıra Arap dili ve edebiyatı, astronomi ve matematik dersleri alan Sabban, belagat ilminde önemli eserler kaleme almıştır. Muhtasarul meani adlı eserin kenarlarına yazdığı değerlendirmeler daha sonra öğrencisi tarafından bir araya getirilmiş; bu eser zamanla haklı bir şekilde şöhret bularak Ezher Üniversitesinde ders kitabı okutulmuş ve birçok dile tercüme edilmiştir. Sabban belagat eserlerinde sadece bir nakilciden öte farklı alimlerden yaptığı alıntıları tenkide tabi tutarak okuyucuya kendi görüşlerini de sunmakta bazı yerlerde naklettiği alimlerin görüşerini tenkid etmektedir. En çok bilinen eserlerinden biri olan er-Risalei Beyaniyye adlı eseri kendisinden sonra Mısırlı pek çok alim tarafından şerhedilmiştir. Belagat eserleri yanı sıra asıl şöhretini borçlu olduğu elfiyye haşiyesi de ilmi cenahlarda makes bulmuş üzerine değerlendirme yazıları, akademik tez ve makaleler yapılmış bir eserdir. Nitekim bu esere tefsir alimi Tahir b. Aşur tarafından değerlendirme (takrir) türü bir eser telif edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Egypt has been one of the most important research centers of islamic studies for years. A lot of scholars has become Egypt to do scientific research. Some of them left their country to live in Egypt and some others got back to their countries. In due course there has been formed a scholarship culture and then established some madrasahs and universities. Ebü'l-İrfân Muhammed b. Alî es-Sabbân el-Mısrî is one of these shcolars which is born in Egypt and has grown up there. He had a lot of studies about Arabic Grammar and Rhetoric. But the thing that made him a famous person in Egypt as a scholar is his book (Haşiyah Uşmuni) about İbn Malik Alfiyye. Otherwise one of his books about Arabic Rhetoric is has been teached in al-Azhar University for years. So its obvious that he is a significant scholar which deserves to be done a research about him. Its expected that this research will be a guide for people who do research about him or his period.