İslam ceza hukukunda ta'zîr
The discretionary (ta'zîr) punishment in İslamic criminal law
  1. Tez No: 676826
  2. Yazar: ABDULMUİD AYKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HACAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 389
Özet
İslam ceza hukukunun uygulamadaki en geniş alanını oluşturan ta'zir, fürû fıkıhta hadd cezası gerektiren suçların bedeli ve tekmilesi olarak görüldüğünden hadd cezaları içerisinde ele alınmış bir konudur. Ukûbâtın diğer alanlarından farklı olarak ta'zir siyasî otoritenin yetki alanında olduğu için suçu ve cezayı belirleme yetkisi de ilke olarak kamu otoritesine bırakılmıştır. Bu açıdan bakıldığında ta'zirin İslam hukukunun beşerî alanını temsil ettiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte tarihsel süreç içerisinde fürû fıkhın bu alana da müdahale ettiği, bazı kurallar koyduğu, hangi fiillerin suç oluşturduğu ve bu fiillere verilecek olan cezanın mahiyetini belirlediği de görülmektedir. Devletlerin yazılı kanunlar çıkarmaya başlamaları ile ceza kanunları da yazılı hale gelmeye başlamış ve nihayet 19. yüzyıl ile birlikte ta'ziri belirleme yetkisi tekrar siyasî otoriteye geçmiştir. Fakihin/kâdının yetkisinde olan bu alan önce kanunnameler sonra ceza kanunları ile tekrar siyasetin eline geçmiştir. Bu çalışma ilk bölümde fürû fıkıhta ta'zirin nasıl anlaşıldığını; ikinci bölümde suç teorisini ta'zir açısından ele almayı ve üçüncü bölümde ise ta'zir olarak verilen cezaları konu edinmektedir.
Özet (Çeviri)
Ta'zir, which constitutes the widest area of Islamic criminal law in practice, is a subject that has been adressed within hadd punishments, since it is seen as asubstitute and a complement of crimes that require hadd punishment in furû fiqh.Unlike other areas of Uqubat (İslamic criminal law), ta'zir is under the jurisdiction of the political authority, so the authority to determine crime and punishment is left to the public authority in principle.From this point of view, we can say that ta'zir represents the human sphere of Islamic law.However, in the historical process, it is also seen that furûfiqh also intervenes in this area, sets some rules, which acts constitute a crime and determines the nature of the punishment that will be given to these acts. As the states began to issue written laws, penal laws also began to be written, and finally, with the 19th century, the authority to determine ta'zir passed back to the political authority.This area, which is under the authority of faqihs/Judges, first passed into the hands of politics with laws and then criminal laws. This study, in the first part, how ta'zir is understood in furu fiqh; In the second part, it deals with the theory of crime in terms of ta'zir, and in the third part, the punishments given as ta'zir.