Halaç Türkçesinin çekim morfolojisi
Inflection morphology of Khalaj Turkish
  1. Tez No: 676837
  2. Yazar: MÜGE IŞIKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 363
Özet
Halaç Türkçesinin Çekim Morfolojisi" konulu tezimiz giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Halaç Türkleri ve Halaç Türkçesi ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Ayrıca bu bölümde morfoloji ve bununla ilişkili yaklaşımlara yer verilmiştir. Birinci bölümde Halaç Türkçesinin isim çekimi işlenmiştir. İkinci bölümde, fiil çekimi işlenmiştir. Bu bölümde fiilimsiler ile tasvir fiilleri de fiil çekimi içinde yer alır. Tezimizde Gerhard Doerfer, Ali Asgar Cemrasi ve Sultan Tulu'nun metinlerinden oluşan korpus yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Our thesis subjected as“Inflection Morphology of Khalaj Turkish”consisted of an introduction and two separate parts. In the introduction part the general information about the Khalaj Turks and Khalaj Turkish.In addition, in this part, inflection morphology and the related approaches are explained. In the first part, noun inflection of Khalaj Turkish has been studied. . In the In the second part, verb inflection of Khalaj Turkish has been studied. In this part Non-finite verbal forms and descriptive verbs also have been studied. In our thesis, there is a corpus composed of the texts of Gerhard Doerfer, Ali Asgar Cemrasi and Sultan Tulu