Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları çerçevesinde Türkiye'de yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının değerlendirilmesi
Evaluating of the European Court of Human Rights decisions within the framework of judicial independence and impartiality in Turkey
- Tez No: 676838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HANİFİ BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmış bu çalışma Türkiye'de yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının kurumsal yapısının ve işleyişinin incelenmesi ve bunların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını yorumlaması temelinde değerlendirilmesi üzerine kurulmuştur. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı kavramı ve bu kavram ile bağlantılı olduğu değerlendirilen kavramlar ele alınmış, sonrasında Türkiye'deki yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının kurumsal yapısı ve işleyişi değerlendirilmiştir. Ülkemizdeki yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı hususu değerlendirilirken yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığına ilişkin uluslararası belgeler de değerlendirmeye dahil edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarında yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı kavramının nasıl ele alındığı incelenmiştir. Bu kapsamda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6.maddesi kapsamında adil yargılanma hakkının unsurları olan yasayla kurulmuş mahkeme, bağımsız mahkeme, tarafsız mahkeme kavramlarının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında nasıl değerlendirildiği üzerinde durulmuştur. Bu değerlendirme yapılırken Mahkeme'nin Türkiye ile ilgili verdiği kararlar da incelenmiş ve Mahkeme içtihatları dikkate alınarak ülkemizdeki yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı kavramının işleyişi ile ilgili açıklamalarda bulunulmuştur. Bununla ise, Türkiye'deki yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları dikkate alınarak değerlendirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study that has been prepared as the Post Graduate Thesis for Akdeniz University's Institute Of Social Sciences; has been constituted on the basis of examining the organizational structure and functioning of the judicial independence and the judicial impartiality in Turkey, and evaluating these aspects on the basis of how European Court Of Human Rights interprets the judicial independence and the judicial impartiality. The study consist of two parts. Within the first part, the concepts of the judicial independence and the judicial impartiality and the concepts which are considered as connected with these concepts have been discussed, and after that the organizational structure and functioning of the judicial independence and the judicial impartiality in Turkey have been examined. While evaluating the judicial independence and the judicial impartiality in our country, it has been tried to include the international documents on the judicial independence and the judicial impartiality. Within the second part of the study, it has been evaluated how the European Court Of Human Rights approaches to the concepts of the judicial independence and the judicial impartiality. İn this scope, it is emphasized on the fact that how the concepts of legal court, independent court, impartial court are being evaluated which are the aspects of the fair trial right pursuant to 6th article of European Convention On Human Rights. While making this evaluation, Court's decress about Turkey have been also examined and explanations about the functioning of the judicial independence ant the judicial impartiality in our country have been made by considering the Court's precedents. And by this, it is aimed to evaluate the judicial independence and the judicial impartiality in our country by considering the precedents of the European Court Of Human Rights.