Fine-kinney risk analizi yöntemiyle elektrik taahhüt işlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of electrical contracting works by fine-kinney risk analysis method
- Tez No: 676914
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİMAN YÜRÜTEN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bütün ekonomik faaliyetlerin temelinde yer alan elektrik enerjisinin kullanım sahalarının toplam enerji tüketimi içindeki payı sürekli artmaktadır. Elektrik enerjisinin tüketiciye sağladığı kullanım kolaylığı nedeniyle büyük fabrikalardan çok daha küçük yerleşim alanlarına kadar uzantısı bulunan elektrik şebekesinin tüketiciye kolaylık sağlaması sebebiyle elektrik kullanımında üretim, iletim ve dağıtım çok büyük öneme sahiptir. Elektrik taahhüt işleri de bu zincirin önemli bir parçasıdır. Elektrik taahhüt işletmeleri hem çalışma ortamı hem de fiziksel yapıları nedeniyle çalışanların ciddi iş kazalarına maruz kalabilecekleri işletmelerdir. 2012 yılında Türkiye'de 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çıkarılmıştır. Bu kanunla birlikte işyerlerinde çalışan kişileri olası tehlikelere karşı korumak amacıyla işverenlere büyük sorumluluklar getirilmiştir. Sonuç itibariyle bu kanun üretimin devamlılığı için kritik önem taşımaktadır. Bu araştırmada iş sağlığı ve güvenliği kanunu ile ilgili önemli tanımlar, birincil ilkeler ile riskler belirlenip analizleri yapılarak üzerinde durulmuştur. Elektrik taahhüt işletmesinde Fine Kinney risk değerlendirme yöntemi uygulanarak çalışanların karşılaşacağı tehlikelerin ve zararların belirlenmesi, risk puanının hesaplanması ve alınacak önlemlerin belirlenmesi ve alınan önlemler sonrası değerlendirmenin tekrardan yapılması ve sonuçların karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gerekli önlemlerle tehlikelere zaman içinde maruz kalma sıklığı ve tehlikenin çevre ve insan üzerinde yaratacağı tahmini zararın değişmediği, yalnızca zararın gerçekleşme olasılığının düşürülebildiği ve böylelikle risklerin azaltılabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The share of electrical energy usage areas, which is the basis of all economic activities, in total energy consumption is constantly increasing. Generation, transmission and distribution are of great importance in the use of electricity, as the electricity grid, which extends from large factories to much smaller residential areas, provides convenience to the consumer due to the ease of use provided by electrical energy to the consumer. Electrical contracting works are also an important part of this chain. Electrical contracting companies are businesses where employees may be exposed to serious work accidents due to both the working environment and their physical structure. In 2012, the Occupational Health and Safety Law No. 6331 was enacted in Turkey. With this law, employers have been given great responsibilities in order to protect people working in their workplaces against possible dangers. As a result, this law is critical for the continuity of production. In this research, important definitions, primary principles and risks related to occupational health and safety law were determined and analyzed. By applying the Fine Kinney risk assessment method in the electrical contracting company, it is aimed to determine the hazards and damages that the employees will encounter, to calculate the risk score and to determine the measures to be taken, to re-evaluate after the measures taken and to compare the results. It has been observed that with the necessary precautions, the frequency of exposure to hazards over time and the estimated damage that the hazard will cause on the environment and human beings do not change, only the probability of the occurrence of the damage can be reduced and thus the risks can be reduced