İzmir'deki bir hastanenin teknik hizmetlerinin Fine-Kinney yöntemiyle risk değerlendirmesi
Risk assessment of technical services of a hospital in Izmir by Fine-Kinney method
  1. Tez No: 804364
  2. Yazar: SERHAT TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE AKBOĞA KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sağlık kuruluşlarında, hizmet sunumu esnasında hasta güvenliği, çalışan güvenliği, tesis güvenliği, afet yönetimi gibi konularda ortaya çıkabilecek tehlikelerin, risklerin ve istenmeyen olayların tanımlanması, ortadan kaldırılması, önlem almak suretiyle etkilerinin azaltılması önceliklidir. Sağlık kuruluşlarında tehlikelerin tanımlanması, risklerin değerlendirilmesi ve kontrol altına alınması için uygun metotların belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu bakımdan hizmetin ayakta tutulması için teknik hizmetler kilit rol oynamaktadır. Sağlık kurumlarında teknik hizmetler biriminin risk analizi, kurumun teknik altyapısının güvenliğini ve işleyişini sağlamak için yapılan bir süreçtir. Bu analiz, olası riskleri belirlemek, riskleri değerlendirmek ve uygun önlemleri alarak riskleri minimize etmek amacıyla gerçekleştirilir. Özellikle sağlık kurumlarında teknik hizmetler biriminin risk analizi önemli bir yere sahiptir. Yeni kurulan servisler ve tadilata alınan hasta alanlarının inşai, elektrik ve mekanik olarak sistemli bağlanması gerekmektedir. Bu yüzden teknik alanlar sürekli bakım onarım açısından iş sağlığı güvenliği ve risk analizi yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada tüm bu veriler ile yola çıkarak sağlık kuruluşunda teknik hizmetlerin aksamaması çalışanların güvenliği, sağlıklı bir hizmet için risk analizi yaparak önlemler alınması ve doğru sonuçların elde edilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışma kapsamında Fine-Kinney Metodu Yaklaşımı uygulanması planlanmaktadır. Bu çalışma sonucunda ülkemizde hizmet vermekte olan sağlık kuruluşları için teknik hizmetlerin daha iyi sunulmasına rehberlik edecektir.
Özet (Çeviri)
In healthcare organizations, it is a priority to identify, eliminate and reduce the effects of hazards, risks and undesirable events that may arise in issues such as patient safety, employee safety, facility safety, disaster management during service delivery. In health institutions, it is aimed to identify hazards, evaluate risks and determine appropriate methods to control them. In this respect, technical services play a key role in maintaining the service. Risk analysis of the technical services unit in health institutions is a process to ensure the safety and functioning of the technical infrastructure of the institution. This analysis is carried out to identify possible risks, assess risks and minimize risks by taking appropriate measures. Risk analysis of the technical services unit has an important place especially in health institutions. Newly established wards and renovated patient areas need to be connected systematically in terms of construction, electricity and mechanics. Therefore, occupational health and safety and risk analysis should be carried out in terms of continuous maintenance and repair of technical areas. In this study, based on all these data, it is aimed to take precautions and obtain the correct results by making risk analysis for the safety of employees and a healthy service in the health institution. Within the scope of this study, Fine-Kinney Method Approach is planned to be applied. As a result of this study, it will guide the better provision of technical services for health institutions serving in our country.