Kalite maliyetleri
- Tez No: 67694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL EMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kalite maliyetlerinin yorumlanması ve kontrol altına alınmasında karşılaşılan güçlükleri aşmak için kullanılabilecek istatistiki teknikler incelenmiştir. Bu çerçevede ilk önce, toplam kalite çalışmalarının bir parçası olarak kalite maliyetleri incelenmiştir. İlk bölümde kalite maliyetlerini oluşturan bileşenlerin hesaplama yöntemi tanıtılmıştır. İkinci bölümde, kalite maliyetlerinin yorumlanabilmesi için kullanılan istatistiksel teknikler (regresyon, korelasyon) anlatılmıştır. Üçüncü bölümde kalite maliyetlerinin azaltılması için uygulanabilir yöntemler açıklanmıştır. Araştırma sonuçları bölümünde orta ölçekli bir otomotiv yan sanayinin verileri kullanılarak ve kalite maliyetleri hesaplanarak, iç ve dış değerlendirme ve önleme maliyetlerinin arasındaki ilişkiler regresyon ve korolasyon analizi ile ortaya çıkarılmıştır. Veri analizi yolu ile elde edilen bu ilişkiler yorumlanarak, gelecek dönemlerde kalite maliyetlerine yapılacak yatırımların tahmin edilmesine olanak sağlanmıştır. Son olarak kalite maliyetlerinin azaltılması için kullanılması gereken yöntemler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the statistical techniques for overcoming the difficulties in evaluation and control of quality costs are studied. In this view point; the Quality Costs as one of the practices of Total Quality Management are studied. In the first chapter; the calculations of the components of quality cost are explained. In the second chapter; statistical methods (regression, correlation) used for the evaluation of quality costs are explained. Appropriate methods for decreasing the quality costs are explained in the third chapter. In the research outcomes chapter; the relationship between the internal and external failure costs and the appraisal costs are explained by the help of regression and correlation analysis using the data of an automotive subcontractor quality costs. So, the relationship derived from the data analysis is evaluated for forecasting the feasibility of the investment for reducing quality costs. Finally; the methods that should be applied for reducing the quality costs are considered.