Ondokuz Mayıs Üniveristesi Tıp fakültesinde görevli asistan hekimlerin genel empati ve hekimlik empati becerisinin karşılaştırılması
- Tez No: 676941
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YASİN SELÇUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi klinik branşlarda eğitim alan asistan hekimlerin genel empati ve klinik empati becerilerinin karşılaştırılması ve empati düzeylerini etkileyen faktörlerin ortaya konması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Kesitsel tipte planlanan bu çalışmanın evrenini Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi klinik branşlarda eğitim alan asistan hekimler oluşturmuştur. Çalışmaya katılmayı kabul eden 280 asistan hekime online anket uygulanmıştır. Verilerin istatiksel analizinde, sürekli değişkenlerin normallik analizleri Kolmogorov-Smirnov Testi ile, normal dağılıma uymayan verilerin iki grup arasındaki karşılaştırmaları için Mann Whitney U Testi, üç grup ve üzerindeki karşılaştırmaları için Kruskal Wallis Testi ile yapılmıştır. Kategorik verilerin karşılaştırmasında Ki-Kare Testi, ölçekler arası doğrusal ilişki Spearman Korelasyon Testi kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: It was aimed to compare the general empathy and clinical empathy skills of resident physicians studying in clinical branches of Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine and to reveal the factors affecting their empathy levels. MATERIALS AND METHODS: The universe of this study, which was planned in a cross-sectional type, consisted of assistant physicians studying in clinical branches of Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine. An online questionnaire was applied to 280 assistant physicians who accepted to participate in the study. In the statistical analysis of the data, normality analyzes of continuous variables were performed with Kolmogorov-Smirnov Test, Mann Whitney U Test for comparisons of data that did not conform to normal distribution between two groups, and Kruskal Wallis Test for comparisons of three groups and above. Chi-Square Test was used for comparison of categorical data and the linear relationship between scales was used by Spearman's Correlation Test.