1960'lı yıllarda milliyetçi dergilerde antikomünizm
Anti-communism in nationalist journals in the 1960s
- Tez No: 676946
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı 1960'lı yıllarda yayın hayatını sürdürmüş milliyetçi dergilerdeki antikomünist söylemin analiz edilmesidir. Bu çerçevede çalışmanın bir çerçeveye oturması için öncelikle 27 Mayıs'tan başlayarak 12 Mart muhtırasına kadar olan dönemin panoramik şekilde betimlemesi yapılmıştır. Ardından da erken Cumhuriyet döneminden 1960'lara kadarki dönemde milliyetçiliğin izlediği seyir verilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın esas özgün yönünü oluşturan üçüncü bölümde Düşünen Adam, Milli Yol, Toprak ve Milli Hareket dergilerindeki antikomünist söylem, çeşitli temalara ayrılarak analiz edilmiştir. Bu analizlerde söylem analizi yönteminden yararlanılma yoluna gidilmiştir. Antikomünist söylem fikirsel anlamdaki karşı çıkışlar, temel antikomünist söylem imgeleri, dış politika, Rus düşmanlığı, edebiyat, Köy Enstitüleri, Atatürk gibi temalar çerçevesinde ele alarak analiz edilme yoluna gidilmiştir. Bununla birlikte Sebilürreşad dergisiyle söz konusu dergiler arasında antikomünist söylem açısından bir karşılaştırmada bulunulmuştur. Süleyman Demirel'in başbakanlığı dönemindeki meclis konuşmaları temel alınarak milliyetçi dergiler ile Demirel'in antikomünist söylemi de bir karşılaştırmaya tabi tutulmuştur. Çalışma sonucunda milliyetçi dergilerdeki antikomünist söylemin sıkça imgelere başvurmak yoluyla geliştirildiğini, meseleyi kavramının ötesinde komünizmi yok edilmesi gereken bir düşman olarak görerek bu noktadan hareketle bir antikomünist söylem inşa edildiği tespit edilmiştir. Komünizmin maneviyata saldırdığı vurgusuyla ve komünizmi yenmenin yolunun da insanlardaki manevi duyguların geliştirilmesi yoluyla olabileceğinin oldukça sık tekrarlandığı sonucuna varılmıştır. Antikomünist söylemde komünistlerin sahte bir sınıf mücadelesi oluşturmaya çalıştıkları ortaya atılan ilk argümandır. Ardından bu sınıf mücadelesini kimlerin oluşturmaya çalıştığı dile getirilir. Burada çoğunlukla komünistler ajanlıkla itham edilirler veya kökü dışarıda unsurlar olarak betimlenirler. Son olarak da komünistlerin bu faaliyetleri karşısında yetkililerin yeterli çabayı göstermediklerinden sitem edilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the anti-communist discourse in nationalist journals that continued to be published in the 1960s. In this framework, the period starting from 27 May to 12 March memorandum has been depicted in a panoramic way in order to put the work into a framework. Then, it was tried to follow the course of nationalism in the period from the early Republican period to the 1960s. In the third part, which constitutes the main original aspect of the study, the anti-communist discourse in the journals Düşünen Adam, Milli Yol, Toprak and Milli Hareket was analyzed by dividing them into various themes. Discourse analysis method has been used in these analyzes. Anti-communist discourse has been analyzed within the framework of themes such as intellectual opposition, basic anti-communist discourse images, foreign policy, Russian hostility, literature, Village Institutes, and Atatürk. However, a comparison was made between Sebilürreşad magazine and these journals in terms of anti-communist discourse. Based on the parliamentary speeches of Süleyman Demirel during his prime ministry, nationalist magazines and Demirel's anti-communist discourse were also compared. As a result of the study, it can be said that the anti-communist discourse in nationalist journals was developed by frequently referring to images, and by seeing the issue as an enemy that should be destroyed beyond its concept, an anti-communist discourse was built from this point of view. It has been concluded that the emphasis that communism attacks spirituality is frequently used, and that the way to defeat communism is through the development of spiritual feelings in people is often repeated. It is the first argument put forward that in the anti-communist discourse the communists were trying to create a false class struggle. Then it is expressed who is trying to create this class struggle. Here, communists are often accused of spies or portrayed as agents outside the root. Finally, it is reproached that the authorities did not show enough effort in the face of these activities of the communists.