1960'lardan 1990'lara Karaoğlan çizgi romanındaki milliyetçi söylemler ve kadının yeri
The role of the women and nationalist pronunciation at Karaoğlan comics, which were published from 1960?s to 1990?s
  1. Tez No: 257475
  2. Yazar: MERYEM FULYA BAYRAM YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERLAL ÖRS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
?1960'lardan 1990'lara, Karaoğlan Çizgi Romanı'ndaki Milliyetçi Söylemler ve Kadının Yeri? başlığını taşıyan bu çalışmayla tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de altın çağını yaşayan çizgi romanlarda yer alan söylemlerin, dönemsel olaylar karşısında gösterdiği değişim ele alınmaktadır.İncelenen çizgi romanın kadın bedeninin ön planda tutması ve cinsel sahnelere en fazla yer verilen çizgi roman olmasından dolayı, Türkiye özelinde kadının yeri ve rolünün nasıl algılandığına dair araştırma yapılmıştır.1960'lardan 1990'lara, otuz yıllık periyotta yaşanan gerek iç gerekse dış, siyasi, toplumsal ve politik olaylar karşısında söylemlerin nasıl farklılaştığı ortaya konulmaktadır. Bu süre zarfı, yaşanan olaylar ve çizgi romanlar açısından 10'ar yıllık periyotlar şeklinde ele alınarak, incelenmiştir.Suat Yalaz tarafından yazılan çizgi romanlarda, özellikle 1960'lı yıllarda yaşanan siyasal, ekonomik ve toplumsal olayların söylemleri derinden etkilediği belirtilmiş, bulunan bütün söylemler, dönemsel olaylarla bağdaşlaştırılmıştır. Milliyetçi bir ikon olarak algılanan Karaoğlan'ın; ırkçılıktan çok fakir, düşkün ve zayıfların yanında yer alan bir kahraman olduğu, Türkleri ve Türklüğü övücü söylemlerinden dolayı `milliyetçi' sıfatını aldığı ortaya konmuştur. Kahramanın Türk olduğu için insanların yardımına koşmadığı, fakir ya da yardım isteyen kişiler oldukları için Karaoğlan'ın destek olduğu, dolayısıyla her ne kadar alt yapısı milliyetçi söylemlere dayansa da, Karaoğlan'ın `ırkçı-milliyetçi' diye addedilebilecek bir kahraman yapısına tamamıyla sahip olmadığı belirtilmiştir.Kadının toplumda bugünkü yeri, algılanışı ve erkekler karşısındaki pozisyonu ile bin yıl önceki durumu karşılaştırılmış, aradaki farklar ortaya konulmuştur. Orta Asya Türk Devletleri'ndeki kültürel ve toplumsal yapı incelenmiş, sosyal ve politik hayattaki yeri ve rolü araştırılmıştır. İslamiyet'in etkisiyle beraber, din ile birlikte kültürel bir değişim sürecinin de yaşandığı ortaya konmuş, kadının Cumhuriyet dönemiyle beraber yeniden kazanmaya başladığı eski kimliğini ve rolünü koruyamama nedenleri aktarılmıştır. Kadının bizden ve öteki olmak üzere ele alındığı iki farklı figürü ortaya konmuş, bizden kadınlara Orta Asya Türk kültüründe verilen değer ve önem ithaf edilirken, öteki kadın kendi çevresinde bulunan erkeklerden çoğu yerde güçlü ve önemli olmasına rağmen, kahraman karşısında cinsel bir obje olmanın ötesine geçemediği aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study which named as The Role of the Women and Nationalist Pronunciation at Karaoğlan Comics, Which Were Published From 1960?s to 1990?s, has been mentioned that discourses in the comics can be change according to the periodic events. The comics, which is analysed for the thesis contains the picture of woman body and sexual scenes.Therefore this thesis is also study on how is the role and place of women in Turkey. This thesis state expressly how discourses are changed from 1960s to 1990s by national and international, social and political events.This period of time has been examined with handling the events which had lived and the comic books for 10 years periods. Thesis has been emphasized that social, political and economic cases affect the discourses very deeply. And the expressions reconciled with periodical events.Karaoğlan was percepted as a nationalist icon and considered as nationalist icon because of the Turkish cheer sayings; but instead of just beeing nationalist he was a hero because of taking place at poor, keen, and weak people, The hero was not running for help beacuse of being Turkish.The role, understanding and place of women, who lived in this century, in view of men has been compared with conditions of 1000 years ago. And the differences has been displayed. Social and cultural structure of Middle East Turkish Nations has been studied, and the role of women in Middle East Turkish Nations has been searched. Effecting from Islam, the change of culture with religion has been executed, and consiredered the reasons of why the woman could not be able to save the past identity and role at period of republic.Womens two different figure which are; from us and far from us were mentioned and, the woman who are from us dedicated the importance and the high value coming from Middle East Turkish Culture, the woman who are far from us; although she was much more, powerful than the men around her and was imprortant, could not be able to prevent to be just a sexual object.